ΠΑΟΚ Β’ – Πανσερραϊκός 2-2: Με εγωισμό και στα φιλικά οι «κόκκινοι»!

Ο Πανσερραϊκός δεν εντυπωσίασε κόντρα στον ΠΑΟΚ Β´, όμως έβγαλε ποδοσφαιρικό εγωισμό σε ένα φιλικό ματς, που δείχνει οτι η ομάδα αποκτά σωστή νοοτροπία, πριν την έναρξη του πρωταθλήματος! Το 2-2 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς, αφού χάθηκε πέναλτι για τα «λιοντάρια» και πολλές κλασσικές ευκαιρίες! Ο Πανσερραϊκός αρέσει εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου και δείχνει οτι το ποιοτικό βάθος στο ρόστερ θα κάνει και την διαφορά στα επίσημα ματς!

Ο Πανσερραϊκός συνέχισε τα φιλικά προετοιμασίας και αντιμετώπισε ξανά τον ΠΑΟΚ Β’, σε σύντομο χρονικό διάστημα, αυτή την φορά στην Θεσσαλονίκη, στο γήπεδο του Μακεδονικού. Οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, αγωνίστηκαν ξανά με σοβαρότητα, όπως σε όλους τους φιλικούς αγώνες μέχρι στιγμής, με τον Έλληνα προπονητή να εξάγει τα συμπεράσματα του.

Η ομάδα του Πανσερραϊκού μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να έχει την κατοχή μπάλας, απο νωρίς. Όπως και στην Δράμα, τα «λιοντάρια» σημείωσαν πρώτα γκολ, με τον Σαΐντ να σκοράρει, ύστερα απο ωραία συνεργασία. Ο Κανίς σέντραρε και ο Γκανέζος, με ψύχραιμο πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Μπαλωμένο, για το 1-0.

Η Σερραϊκή ομάδα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία τον κινήσεων, μένοντας στην αντίπαλη περιοχή, όμως σε μια ξαφνική αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ Β΄κέρδισε το κόρνερ και ο Δαρέλας πρόλαβε τους αμυντικούς του Πανσερραϊκού και με κεφαλιά σημείωσε το 1-1, στο 11′.

Οι «κόκκινοι» μέχρι το 30′ ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, κυνήγησαν τις φάσεις και με παιχνίδι απο τα άκρα, με τον Στίνα κυρίως ή απο τον άξονα με τον Κανίς σε ρόλο επιτελικού, έβγαλαν τον Σαΐντ άλλες δυο φορές σε καλή θέση για γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα, ενώ και ο Σιόντης είχε ένα σουτ έξω απο την περιοχή, που δεν απείλησε.

Στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, ο Πανσερραϊκός, έδωσε χώρο, οι παίκτες του Γκαρσία το εκμεταλλεύτηκαν και μεσοαμυντικά δημιούργησαν θέματα, χάνοντας κάποιες φάσεις, ενώ στο 38′ ο Κούτσιας σημείωσε το 2-1, εν μέσω αμφιβολιών, αφού έπιασε μια κεφαλιά ανενόχλητος, ο Κατσίκας με ένα εντυπωσιακό στοπ, κατέβασε την μπάλα και στην συνέχισε μέσα απο την αγκαλιά του,  ο Κούτσιας έκανε την επικίνδυνη προβολή και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Ο διαιτητής, μέτρησε το γκολ, αφού δέχτηκε την γνώμη της βοηθού, που ανέφερε οτι η μπάλα πέρασε την γραμμή, απο την φάση της κεφαλιάς… Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός, ξεκίνησε με δυο αλλαγές. στην άμυνα ο Γιανναράκης, παραχώρησε την θέση του στον Δημητρίου και ο Νάτσος αντικατέστησε τον Σιόντη.

Οι παίκτες του Ελευθερόπουλου, μπήκαν συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι να γυρίσουν τα ματς, δείχνοντας πάθος σαν να είναι επίσημο ματς. Στο 53′ ο Σαΐντ κυνήγησε μια φάση, αναγκάζοντας τον Μπαλωμένο να τον ανατρέψει, την στιγμή που τον τρίπλαρε, για να σκοράρει σε κενή εστία. Ο διαιτητής, υπέδειξε το πέναλτι αλλά ο Κανίς αστόχησε απο την άσπρη βούλα.

Στο 65′ το τεχνικό τιμ του Πανσερραϊκού, αντικατέστησε τους Δεληγιαννίδη, Οικονόμου, Κανίς και Σαΐντ, ρίχνοντας στο ματς, τους Ζέρη, Καραμπέρη, Σοφιανό και Λιούμη αντίστοιχα. Λίγο νωρίτερα απο τις αλλαγές ο Στίνα με ωραίο σουτ απο το ημικύκλιο της περιοχής, έχασε καλή ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα.

Η αγωνιστική εικόνα του Πανσερραϊκού, όσο περνούσαν τα λεπτά ήταν βελτιωμένη, με το παιχνίδι να μεταφέρεται στο μισό γήπεδο. Οι κάθετες εμπνεύσεις των Στίνα και Μούργου, οι κινήσεις των Καραμπέρη και Νάτσου, έδωσαν την κατοχή και την ευκαιρία στον Πανσερραϊκό, να διεκδικήσει το γκολ, με ωραία σουτ, που αποκρούστηκαν ή να κερδίσει στημένες μπάλες, που δεν εκμεταλλεύτηκαν τα «λιοντάρια».

Στο 77΄ ο Στίνα έστρωσε ωραία την μπάλα εντός περιοχής για τον Λιούμη κι αυτός δεν έχασε την ευκαιρία να πετύχει ακόμα ένα γκολ με την φανέλα του Πανσερραϊκού σε φιλικό επίπεδο, γράφοντας το 2-2. Πριν το φινάλε το ματς, ο Σερραίος Χατζησταυρός, έδωσε επιθετική πνοή στον «δικέφαλο» με ατομικές προσπάθειες ή με κάθετες πάσες, που πέρασαν ανεκμετάλλευτες, αφού ο Κατσίκας ήταν σωστά τοποθετημένος, όποτε χρειάστηκε, με τους αμυντικούς να διώχνουν κάθε κίνδυνο.

Ο Μούργος παραλίγο να δώσει τη νίκη στον Πανσερραϊκό στις καθυστερήσεις, αφού χόρεψε την άμυνα του ΠΑΟΚ Β΄, στην μικρή περιοχή, αλλά του σουτ που επιχείρησε, εξουδετερώθηκε, σε κόρνερ απο τον αντίπαλο γκολκίπερ, μένοντας έτσι το 2-2, ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Η ομάδα του Πανσερραϊκού, θα αγωνιστεί ξανά σε φιλικό ματς, την επόμενη Κυριακή 11/9 κόντρα στον Αλμωπό Αριδαίας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Δ.Ελευθερόπουλος): (α΄ ημίχρονο): Κατσίκας, Πεταυράκης, Καρασαλίδης, Γιανναράκης (45′ Δημητρίου), Δεληγιαννίδης (65′ Ζέρης), Οικονόμου (65′ Καραμπέρης), Σιόντης (45΄Νάτσος), Στίνα, Μούργος, Κανίς (65′ Σοφιανός), Σαΐντ (55′ Λιούμης).