Post Match SSN | Πανσερραϊκός-Παραλίμνιο 1-1 | «Δώρο» του Πανσερραϊκού η ισοπαλία στον Απόλλωνα!

Ο Απόλλωνας Παραλιμνίου, παίζοντας όσο έπρεπε, κατάφερε να πάρει τον έναν βαθμό της ισοπαλίας απο τον Πανσερραϊκό και ταυτόχρονα, παρέμεινε αήττητος σε 3 ματς πρωταθλήματος, τα τελευταία 2 χρόνια, που συναντιέται με τα «λιοντάρια». Απο την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι που ήταν και το φαβορί, «πέταξαν» άλλους 2 βαθμούς εντός έδρας, μοιράζοντας «δώρα», σε ομάδες που δημιουργούν μία ή καμία ευκαιρία στους αγώνες, αλλά παίρνουν στο φινάλε αυτό που θέλουν, απο το δημοτικό γήπεδο Σερρών, εις βάρος του Πανσερραϊκού.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο α’ ημίχρονο ο Πανσερραϊκός μπήκε φουριόζος στο ματς και απείλησε νωρίς με κεφαλιά του Γκούρτσα μόλις στο 3’ μετά απο ωραία σέντρα του Πτηνόπουλου, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Το ίδιο συνέβη και στο 12’ όταν ο Πτηνόπουλος επιχείρησε απο τα δεξιά μια δυνατή σέντρα-σουτ και η μπάλα πέρασε ξυστά απο το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Η «πολιορκία» του Πανσερραϊκού συνεχίστηκε, με το ματς, να παίζεται στο μισό γήπεδο. Απο το 20λεπτο και μετά 2 λάθη της άμυνας των «κόκκινων» έδωσαν το δικαίωμα στον Απόλλωνα να βγει μπροστά και να γίνει απειλητικός! Στο 31’ ο Τζαμπέγια εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ζέρη, έδωσε στον Γαιδαρτζή και εκείνος,  δεν δυσκολεύτηκε με ωραίο πλασέ έξω απο την περιοχή, να ανοίξει το σκορ του αγώνα, υπέρ του Απόλλωνα. Προς τιμήν του, ο Σερραίος έμπειρος σκόρερ δεν πανηγύρισε το γκολ, κόντρα στην πρώην ομάδα του. Στην συνέχεια και μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι παίκτες του Νίκου Νεντίδη είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να απειλήσουν ουσιαστικά τον Παπαδόπουλο. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε με αλλαγή του Τσιμίκα στην θέση του Obosu, που έμεινε στα αποδυτήρια, όντας σε κακή μέρα. Οι «κόκκινοι» έγιναν πιο κινητικοί, αφού τόσο ο Τσιμίκας με κάθετες πάσες, όσο και ο Ψάλτης ανέβασαν στροφές, και πήραν μέτρα στο γήπεδο, κλείνοντας ακόμα περισσότερο τον Απόλλωνα στην άμυνα του. Η καλή διπλή άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων, και η δύναμη στις φάσεις σε οριακό μάλιστα σημείο, σε κάποιες περιπτώσεις, που χαρίστηκαν κάρτες απο τον μέτριο Αγγελάκη, ήταν το παιχνίδι των παικτών του Παύλου Δημητριού, που αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο. Άλλωστε είχαν αυτό που ήθελαν απο το λάθος του Πανσερραϊκού, στο πρώτο μέρος. Νωρίς στο 65′ ο Νίκος Νεντίδης, έκανε διπλή αλλαγή, βγάζοντας απο το παιχνίδι τους Τριανταφύλλου και Πτηνόπουλο, βάζοντας τους Πινιώτη και Diallo. Ο Conci ήρθε στα δεξιά και ο Πανσερραϊκός πλέον…έπαιζε μπάσκετ, κυκλοφορώντας την μπάλα γύρω απο την περιοχή του Παπαδόπουλου, γεμίζοντας απο τα δεξιά και τα αριστερά χωρίς επιτυχία με τα overlap του Ζέρη και του Αποστολόπουλου. Το Παραλίμνιο κρατούσε με ευκολία στα 20 μέτρα ασφάλειας, τον Πανσερραϊκό που δεν είχε πετυχημένες κάθετες πάσες, δεν είχε μπούκες απο τα φτερά και γενικά ήταν προβλέψιμος στο παιχνίδι του, παρα την ποιότητα και το ταλέντο των παικτών του.

Στο 77΄ ο καλός Τζαμπέγια αποχώρησε, για να περάσει στην θέση του ο δανεικός Πεκρής απο τον Πανσερραϊκό. Το τελικό 1-1 διαμόρφωσε ο παθιασμένος, Αργεντινός Fabricio Conci, στο 81′, αγγίζοντας την μπάλα με το σώμα, σε μια κερδισμένη διεκδίκηση μέσα στην μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα. Στο 87′ ο Βασάρας μπήκε στην θέση του Λάσλατζη και στις καθυστερήσεις ο τραυματίας αλλα μαχητικός N Lundulu, αποχώρησε για να περάσει ο Λαδόπουλος. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ελάχιστες φορές στο μισό γήπεδο του Πανσερραϊκού στο β΄ημίχρονο και σε μια απο αυτές ο Γαϊδαρτζής έπιασε μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που πέρασε άουτ. Το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα ανάμεσα στις 2 ομάδες.

Το Παραλίμνιο με τον βαθμό της ισοπαλίας, συνεχίζει να βρίσκεται κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, δείχνοντας την δική του δυναμική στο πρωτάθλημα, ως μια σοβαρή Σερραϊκή ομάδα.

Ο Πανσερραϊκός που έχει βασικό στόχο την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο, πρέπει να βρει αντίδοτο στις κλειστές άμυνες. Αφού μέχρι στιγμής στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, έχει 2 νίκες και 2 ισοπαλίες, με αντιπάλους κάθε δυναμικότητας. Έχει σε κάθε ματς, περίπου 80% κατοχή, σκόραρε 5 γκολ και δέχτηκε 3 τέρματα σε 6 τελικές προσπάθειες…με επιείκεια. Άρα τα παιδικά λάθη στην άμυνα και η έλλειψη συγκέντρωσης στην τελική προσπάθεια είναι 2 πράγματα που πρέπει να λύσουν το τεχνικό επιτελείο και οι ποδοσφαιριστές των «λιονταριών», εάν θέλουν να εκπληρώσουν, τις φετινές προσδοκίες όλων, που αγαπούν την ομάδα.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Γήπεδο Δημοτικό Σερρών | Διαιτητές

Διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης(Μακεδονίας) Βοηθοί: Νταβέλας, Φράγιος (Μακεδονίας)

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Πανσερραϊκός (Νεντίδης): Σοϊλεμέζογλου, Ζέρης, Αποστολόπουλος, Καστριτσέας, Κασμερίδης, Τριανταφύλλου(65′ Πινιώτης), Πτηνόπουλος(65′ Diallo), Ψάλτης, Γκούρτσας, Conci, Obosu(45′ Τσιμίκας)

Αναπληρωματικοί: Μπάρδας, Diallo, Τσιμίκας, Γιαννακίδης, Πέτρου, Πινιώτης, Πολύζος.

Απόλλων Παραλιμνίου (Δημητρίου): Παπαδόπουλος, Τοπάλ, Τάκας, Κούτλας, Νικολαϊδής, Τζαμπέγια(77′ Πεκρής), Λιάρας, Λάσλατζης(87′ Βασάρας), Γαϊδαρτζής, N Ludulu(90+ Λαδόπουλος)

Αναπληρωματικοί: Βασάρας, Πεκρής, Φυλακτούδης, Γκαϊδατζάκης, Λαδόπουλος, Καρυπίδης, Χαραλαμπίδης.

ΤΟ ΦΙΛΜ

3′ Κεφαλιά Γκούρτσα μέσα απο την μικρή περιοχή, άουτ.

12′ Σέντρα-σουτ Πτηνόπουλου απο τα δεξιά, άουτ.

20΄ Υποψία πέναλτι απο τον Νικολαΐδη πάνω στον Ζέρη, που τον «γκρεμίζει» άτσαλα, ενώ η μπάλα ήταν διεκδικήσιμη στον αέρα.

31′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Γαϊδαρτζής πλάσαρε έξω απο την περιοχή τον Σοϊλεμέζογλου και σκόραρε.

37′ Φάουλ του Conci απο τα 30 μέτρα μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος εύκολα.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-1

58′ Αποστολόπουλος μακρινό σουτ, άουτ.

67′ Καστριτσέας σουτ, άουτ.

81′ ΓΚΟΛ 1-1 Conci. Ο Αποστολόπουλος σέντραρε απο αριστερά, μπερδεύτηκε ο Τάκας και ο Conci με το σώμα την σπρώχνει στα δίχτυα του Παπαδόπουλου.

84′ Ο Γκούρτσας βγαίνει μόνος του με τον Παπαδόπουλο, στο πλάι, ο τερματοφύλακας του Παραλιμνίου απομακρύνει καθαρά παρά το πέσιμο του Νιγριτινού.

90′ Ο Λιάρας σέντραρε απο τα δεξιά, ο Γαϊδαρτζής πήρε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά αλλα πέρασε άουτ.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 1-1.