Post Game: Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ – Ερμής Λαγκαδά 67-71

Post Game: Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Ερμής Λαγκαδά 67-71

Η πρώτη εμφάνιση των «λιονταριών» εντός έδρας, δεν συνοδεύτηκε από νίκη, καθώς η αναμέτρηση του Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ με τον Ερμή Λαγκαδά, έληξε με 67-71.

Ο κόσμος στην κερκίδα και οι νεαροί παίκτες του Πανσερραϊκού ΚΡΙ ΚΡΙ, που αγωνίστηκαν στο τελευταίο δίλεπτο  έκλεψαν τις εντυπώσεις στο Κλειστό Γυμναστήριο της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων, το απόγευμα της Κυριακής 17/10/2021 στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι παίκτες του Ποργιόπουλου μπήκαν με δυνατά στο παρκέ, πιέζοντας τους φιλοξενούμενους, αναγκάζοντας τους σε άστοχες επιθέσεις και πήραν προβάδισμα στο σκορ φτάνοντας στο 10-5 (6’.25’’). Ο ΕΡΜΗΣ Λαγκαδά μπορεί να ήταν άστοχος στα σουτ, όμως εκμεταλλεύτηκαν το ύψος των παικτών και με πόντους κάτω από το καλάθι μείωσαν αρχικά σε 13-10, ενώ η κόρνα της λήξης του 1ου δεκαλέπτου τους βρήκε σε απόσταση αναπνοής 15-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ερμή να κατορθώνει για πρώτη φορά να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 15-17. Τα «λιοντάρια» αφυπνίστηκαν και με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια έκαναν ένα σερί 11-0 παίρνοντας προβάδισμα 26-17 στα μισά της περιόδου. Συνεχίζοντας με αυτό τον ρυθμό, η διαφορά έφτασε τους 11 πόντους με τον Ερμή με σουτ σε νεκρό χρόνο να τον μειώνει στους 9 και οι δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ταμπλό στο γήπεδο να γράφει 37-28 (το σκορ της περιόδου ήταν 22-12).

Το δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Κυρούδη μπήκαν δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν σε 2’13’’ να μειώσουν στο καλάθι (37-35) και στο 24’:30’’ στον ένα πόντο (41-40), φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Το παιχνίδι έγινε αμφίρροπο με τους παίκτες του Ερμη να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 43-44, οι «κόκκινοι» να αντιδρούν και να ανακτούν το προβάδισμα με 47-44 τρία λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου.

Οι παικτες του Ερμή ανταπάντησαν με ένα 0-4 που τους έφερε ξανά μπροστά στο σκορ (47-48) στο 28’:20’’, όμως η κόρνα της λήξης της τρίτης περιόδου βρήκε τον Πανσερραϊκό οριακά να προηγείται στο σκορ με 51-50. (το επιμέρους σκορ του 3ου δεκαλέπτου ήταν 14-24)

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον Πανσερραϊκό να πετυχαίνει καλάθι, από εκείνο το σημείο μια σειρά από άστοχες επιλογές στο σουτ από μακρινή απόσταση δώσανε το δικαίωμα στους έμπειρους παίκτες του ΕΡΜΗ να σημειώσουν ένα σερί 0-13 και το σκορ στο ταμπλό να γράφει 53-63 στο 34’:20’’ αποκτώντας μια διαφορά ασφαλείας +10 πόντους ενώ συνεχιζόταν τα λάθη σε επίθεση και άμυνα. Ετσι στο 38’ το σκορ διαμορφώθηκε σε 56-69.

Ο Ποργιόπουλος σε αυτό το σημείο αποφάσισε να αλλάξει το σχήμα περνώντας στο παρκέ τους νεαρούς Γούνα, Κεραμάρη και Κουμανιώτη οι οποίοι πίεσαν σε όλα το γήπεδο τους αντιπάλους υποχρεώνοντάς τους σε λάθη και λίγο έλειψαν γυρίσουν το παιχνίδι καθώς οι «κόκκινοι» μείωσαν την διαφορά στους 5 πόντους στο 39’:14’’.

Στο σημείο αυτό μετά από κλέψιμο της μπάλας επιχειρήθηκε σουτ τριών πόντων  από τον Στεφανίδη το οποίο όμως ήταν άστοχο και στο ρημπάουντ κερδήθηκε φάουλ, με τον Δατσιάδη να πετυχαίνει την 1 από τις δύο βολές και να μειώνει σε 65-69.

Ο Ερμής στην επίθεση που ακολούθησε παρά το ασφυκτικό πρέσιγκ έβγαλε το δίποντο με λέι άπ κάτω από το καλάθι κάνοντας το 65-71. Στην τελευταία επίθεση ο Πανσερραϊκός πέτυχε το δίποντο μειώνοντας τη διαφορά στο τελικό 67-71.

Διαιτητές: Ντούρας – Παπαγεωργίου – Ζαχαριάδης

Δεκάλεπτα: 15-14, 37-28 (ημ.), 51-50, 67-71

ΜΓΣ Πανσερραϊκός – ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά 67-71

Τα Δεκάλεπτα 15-14, 37-28ημιχ. 51-50, 67-71 ΤΕΛΙΚΟ

ΜΓΣ Πανσερραϊκός (Ποργιόπουλος) Στεφανίδης 20(3), Ντίνος 12(2), Δατσιάδης 11, Χριστοδούλου 8, Γκούτζιας 6, Γεωργιανός 3, Ασημάκης 2, Μπίλιος 2, Κεραμάρης 1, Γούνας, Κουμανιώτης

ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 15(2), Χρυσόπουλος 15(2), Ταουσάνης 10, Λογοθέτης 9, Πλιούκας 8, Καμαριώτης 7, Μητρόπουλος 5(1), Γκέλιος 2, Καμπέρης, Μπακάλης, Πεχλιβανίδης