Play Offs ΑΝΩΤΕΡΗΣ: Έξάρα η Σκοτούσσα, προβάδισμα για Θρακικό, “Χ” στα άλλα ματς

Play Offs ΑΝΩΤΕΡΗΣ: Έξάρα η Σκοτούσσα, προβάδισμα για Θρακικό, "Χ" στα άλλα ματς

Τα χιαστί play off επέστρεψαν μετά από αρκετά χρόνια στο Σερραϊκό ποδόσφαιρο και μαζί και το έντονο ενδιαφέρον για τις διπλές νοκ-αουτ αναμετρήσεις ανάμεσα στις ομάδες της Ανώτερης, με φόντο δύο θέσεις για την Επίλεκτη κατηγορία και όχι μόνο και στα γήπεδα της Ε.Π.Σ.Σερρών τα πρώτα ματς προσέφεραν θέαμα, αλλά και τακτική σε όσους τα παρακολούθησαν, καθώς σε κάποια ζευγάρια η πρόκριση θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Ο Άρης Σκοτούσσας έκανε το πλέον αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην β΄ φάση των play offs, καθώς το… υψόμετρο του Λαϊλιά δεν τον επηρέασε και έτσι πήρε μία πολύ εύκολη νίκη κόντρα στην Ορεινή με 0-6 και είναι σχεδόν και με τα “δύο πόδια” στην τετράδα, αφού θυμίζουμε πως τα εκτός έδρας γκολ μετράνε και έτσι για να γίνει το “θαύμα”, θα πρέπει να συντριβεί εντός έδρας στην ρεβάνς. Το “διπλό” ήρθε από το πρώτο κιόλας 45λεπτο με τους Νικολακίεφ, Χατζηανδρέου, Μήλιο και Παρτάλη να βρίσκουν δίχτυα, αφού οι γηπεδούχοι δεν αντέδρασαν, ενώ και στην συνέχεια και παρότι οι “κιτρινόμαυροι” έριξαν ρυθμούς, βρήκαν ακόμη δύο γκολ με τους Μεσιούρη και Νικολακίεφ.

Θυμίζουμε πως η ομάδα που θα προκριθεί από αυτό το ζευγάρι θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Άνω Πορόϊα-Serres 1800 για μια θέση στην Επίλεκτη, ενώ και οι ηττημένοι παίζουν επίσης μεταξύ τους για τις θέσεις 5-8.

Στα ακριτικά Πορόϊα λοιπόν, ανήμερα των εκδηλώσεων τιμής και μνήμης για τη συμπλήρωση 77 ετών από τη γερμανική εισβολή και τη θυσία του ήρωα Δημήτρη Ίτσιου, ο Διγενής αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα κόντρα στην Serres 1800 σε ένα πονηρό σκορ που τον ευνοεί σε οποιαδήποτε ισοπαλία με γκολ στο δεύτερο ματς. Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, οι γηπεδούχοι περιόρισαν τα ατού της ομάδας του Νίκου Κουζουτζίδη και πήραν ένα καλό αποτέλεσμα.

Στα άλλα ζευγάρια, η “έκπληξη” έγινε στο Άνω Μητρούσι, καθώς ο 4ος στην βαθμολογία της κανονικής διάρκειας του α΄ ομίλου Θρακικός λύγισε τον πρωτοπόρο του β΄ ομίλου Αστέρα Νεοχωρίου… δείχνοντας ότι η φανέλα μετράει! Με γκολ του “killer” Τόλη Δημητρανόπουλου στο 80΄, η ομάδα του Αντώνη Κύρου, που βρίσκεται στον πάγκο, κέρδισε με 2-1, αναγκάζοντας τον αντίπαλο της στην πρώτη του ήττα σε αγώνα πρωταθλήματος μετά τις 11 Νοεμβρίου(! 0-1 από την Ορεινή) και δείχνοντας ικανή για την πρόκριση. Σε ένα συναρπαστικό ματς με εκατέρωθεν ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 32΄ με κεφαλιά του Δίγκα, για να ισοφαρίσει με πέναλτι στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Βόγκλι. Βέβαια το σκορ είναι εύθραυστο, καθώς στον Αστέρα αρκεί μία νίκη με 1-0 στην ρεβάνς για να προκριθεί αυτός στην τετράδα.

Θυμίζουμε πως η ομάδα που θα προκριθεί από αυτό το ζευγάρι θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Προβατάς-Κ.Καμήλα για μια θέση στην Επίλεκτη, ενώ και οι ηττημένοι παίζουν επίσης μεταξύ τους για τις θέσεις 5-8.

Τέλος στην Κάτω Καμήλα, η Δόξα δεν μπόρεσε να κερδίσει την μαχητική Ελπίδα Προβατά παρότι ήταν καλύτερη και έχασε ευκαιρίες κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο(είχε και δοκάρι), και έτσι με το τελικό 0-0 οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για την ρεβάνς, εκεί όπου όλα είναι ανοιχτά πλέον, με τους “ασπρόμαυρους” πέρα από τη νίκη φυσικά να συγχωρούνται και σε ισοπαλία με σκορ.

ΔΕΙΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ…

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  PLΑY OFFS

ΟΡΕΙΝΗ – ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ                                          0 – 6 **

ΣΚΟΡΕΡ:  15΄ – 75΄  Νικολακίεφ, 35΄ Χατζηανδρέου, 37΄ Μήλιος, 45΄ Παρτάλης, 57΄ Μεσιούρης

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζουμαλάκης – Μαλλίδης – Ευθυμιάδης

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ – ΝΕΟΧΩΡΙ ΣΕΡ.                    2 – 1 **

ΣΚΟΡΕΡ: 32΄ Δίγκας, 80΄ Δημητρανόπουλος   /  45΄ (πεν) Βόγκλι

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δαουλτζής – Σώμης – Πούλιος Ι.

ΚΑΤΩ ΚΑΜΗΛΑ – ΠΡΟΒΑΤΑΣ                               0 – 0 **