Η Ακαδημία μπάσκετ του Πανσερραϊκού είναι πάνω απο ΠΑΟΚ & Ολυμπιακό!

Πρώτος ο Πανσερραϊκός στην ηλικιακή κατηγορία «Μίνι 2009-10», στο Πασχαλινό Τουρνουά της Θεσσαλονίκης!

Τα «λιονταράκια» κατέκτησαν την πρώτη θέση σε ένα δυνατό τουρνουά, στην γειτονική πόλη, με την συμμετοχή, πολλών και σημαντικών ομάδων!

Το 2nd Easter Basketball Tournament, διεχξήχθει, στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Μακεδονικού στην περιοχή της Ευκαρπίας υπό την αιγίδα του υπουργείου Μακεδονίας Θράκης και της ΕΚΑΣΘ.

Η Ακαδημία της ομάδας μας, συμμετείχε με δυο ομάδες σε διαφορετικά κλιμάκια.

Στο προπαιδικό κατέκτησε την 5η θέση ανάμεσα σε αντιπάλους όπως, ο Ολυμπιακός, ο Μακεδονικός, η Ευκαρπία, ο Αίαντας Εύοσμου, ο Αετός Φιλύρου, η ΑΓΕΠ Κατερίνης και ο Αίας Αλιβερίου.

Στην κατηγορία των «Μίνι» η ομάδα μας με το τεχνικό της επιτελείο πρώτευσε, σε έναν δύσκολο όμιλο, αντιμετωπίζοντας τον Ολυμπιακό, τον ΠΑΟΚ, και τον Μακεδονικό, κατακτώντας την πρώτη θέση ενώ στον άτυπο τελικό με τον Αριστοτέλη Επανωμής, κατάφερε να επικρατήσει μέ έναν πόντο 55-54 και να πάρει την κούπα!

Ο Στέφανος Καλογραιακης αναδείχθηκε, MVP της κατηγορίας «Μίνι» και βραβεύτηκε απο τον πολύπειρο coach Βαγγέλη Αλεξανδρή.

Η δυναμική του μπασκετικού Πανσερραϊκού φάνηκε ξανά την φετινή χρονιά σε ένα σημαντικό τουρνουά ακαδημιών! Οι συνεργασίες της Σερραϊκής ομάδας με τις κορυφαίες υποδομές της πόλης και του νομού, αποδίδουν και προετοιμάζουν τους νεαρούς αθλητές με μπασκετικό όραμα!

Μπράβο σε όλους τους συντελεστές της επιτυχίας και στο επιτελείο των ομάδων μας, Παναγιώτη Σπανό, Νίκο Κηρύκο και Χρήστο Γκαβανόζη.