Break με το “καλημέρα” και το πλεονέκτημα στον Πανσερραϊκό !

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ  41-50  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  (1-2)

Τεράστια εκτός έδρας νίκη για τις γυναίκες του Πανσερραϊκού, οι οποίες κατάφεραν να αποδράσουν με το σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνος, να πάρουν το πλεονέκτημα και να παίζουν την πρόκριση στην επόμενη φάση στο σπίτι τους την ερχόμενη Κυριακή (19/3). Οι “λιονταρίνες” με σπουδαία αμυντική λειτουργία και μεγάλα σουτ έφυγαν νικήτριες από το κλειστό του Σιδηροδρομικού Σταθμού το απόγευμα της Κυριακής και έκαναν το πρώτο βήμα.

Αναφορικά με την αναμέτρηση, για άλλη μια φορά οι δυο ομάδες έπαιξαν ένα κλειστό παιχνίδι βασισμένο στην δύναμη και την άμυνα. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 9-8, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 23-24. Στην 3η περίοδο, η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη άρχισε να “ρολάρει” στην επίθεση και πήρε ένα μαξιλαράκι ασφαλείας (30-38 στο 30′). Στην τελευταία περίοδο, οι “λιονταρίνες” ήταν ψύχραιμες και παρά την σθεναρή αντίσταση του Πιερικού, που έριξε την διαφορά στους 3 πόντους, έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Γιατρόπουλος, Γκαρτζονίκας

Δεκάλεπτα: 9-8, 23-24, 30-38, 41-50

Πιερικός Αρχέλαος (Φώτας): Στράτου, Τελίδου 20 (1), Ζαμάνη, Παπαζιώγα, Λάππα 10, Μπαγκλαρίδου 2, Μπουμπουλέντρα 5, Κιολέογλου, Ζαρκανέλα 4, Πιπερίδου, Μάντη.

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Χωλοπούλου Σ. 6, Μαραγκού 10, Μπακιρτζίδου, Τζιαμπάζη 10 (2), Χωλοπούλου Μ. 8, Μαμούδη, Θανοπούλου 15 (3), Σπάιτς 1, Μπουροπούλου, Ατσάλου, Γκέγκα.