Ήττα για τον Απόλλων στην Αλεξανδρούπολη

Το Παραλίμνιο δεν κατάφερε να πάρει την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, καθώς ηττήθηκε στην Αλεξανδρούπολη από την τοπική ομάδα με 2-0, έχοντας δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο.

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Απόλλων Παραλιμνίου από την Αλεξανδρούπολη FC στον Έβρο, με την ομάδα του Νίκου Καραμπετάκη να παρουσιάζει καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας και δοκάρι με τον Γούλα, ενώ στο δεύτερο μέρος έδωσε χώρους στην Αλεξανδρούπολη και το… πλήρωσε.

Ο Απόλλων μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του, με την πρώτη καλή φάση να έρχεται στο 19ο λεπτό, όταν ο Κουτζαβασίλης έκανε κεφαλιά μετά από κόρνερ του Καρυοφύλλη, με τον πορτιέρο της Αλεξανδρούπολής, Συριτούδη, να πραγματοποιεί μια δύσκολη επέμβαση. Η ομάδα του Νίκου Καραμπετάκη συνέχισε να πιέζει και δύο λεπτά αργότερα, συγκεκριμένα στο 21ο λεπτό, ο Μελισσόπουλος έφυγε από τα αριστερά, έβγαλε την παράλληλη μπαλιά, με τον Γούλα να βρίσκει την μπάλα προ κενής εστίας, αλλά να στέκεται άτυχος, καθώς η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Συριτούδη. Η Αλεξανδρούπολη προσπάθησε να κρατήσει λίγο μπάλα και να ανεβάσει τις γραμμές της, καθώς ο Απόλλων είχε την κατοχή και δημιουργούσε ευκαιρίες και στο 35ο λεπτό είχε την πρώτης ευκαιρία, όταν το σουτ του Μαλτέζου, μπλόκαρε σταθερά ο Μαδένης. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0, με τον Απόλλων να πιστεύει ότι δικαιούταν ένα γκολ, σύμφωνα με την απόδοσή του.

Στο δεύτερο μέρος, η Αλεξανδρούπολη βγήκε πιο αποφασισμένη και κράτησε αυτή την κατοχή της μπάλας, κλείνοντας καλά τους χώρους προς την εστία της. Στο 48ο λεπτό είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, με την μπάλα να περνάει παράλληλα με την εστία του Μαδένη και τον Ρουμπιέ να είναι ένα βήμα πίσω. Η Αλεξανδρούπολη συνέχισε να προσπαθεί και να πιέζει, πετυχαίνοντας γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 64ο λεπτό, η ομάδα του Έβρου, άνοιξε το σκορ, με τον Πατσιώρα να πετυχαίνει ένα καταπληκτικό γκολ έξω από την μεγάλη περιοχή. Ο προπονητής του Απόλλωνα, έκανε τις αλλαγές του και πιο επιθετική την ομάδα, ωστόσο η Αλεξανδρούπολη με μια αντεπίθεση, πέτυχε το δεύτερο γκολ του παιχνιδιού με τον Ρουμπιέ. Ο Απόλλων προσπάθησε να πετύχει το γκολ που θα τον ξαναέβαζε στο παιχνίδι, με τον Ηλιόπουλο να κάνει ένα σουτ, ωστόσο ο Κομεσίδης του αρνήθηκε το γκολ, καθώς απομάκρυνε την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, με τον Απόλλων Παραλιμνίου, να στρέφει πλέον την προσοχή του στο παιχνίδι της Τετάρτης 21/10, με την Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αλεξανδρούπολη FC (Νίκος Ουσταμπασίδης): Συριτούδης, Πεταλωτής, Μαυρομάτης(80΄ Λίτσιος), Μπαρμπαγιάννης, Κομεσίδης, Πατσιώρας Κ.(80΄ Πατσιώρας Α.), Ανυφαντάκης, Ζώτος, Μαλτέζος(45΄ Καρακασίδης), Χριστοφορίδης(60΄ Γκαϊδατζής), Ρουμπιές(80΄ Γεωργαντζόπουλος)

Απόλλων Παραλιμνίου (Νίκος Καραμπετάκης): Μαδένης, Γεωργιάδης (75′ Κιουτσεκτσίδης), Κουτζαβασίλης (75′ Πάνος), Χατζάκος (60′ Παπαδόπουλος), Τουλίκας (46′ Κούτλας), Γκούμας, Ζαφειρίδης, Καρυοφύλλης (60′ Γαϊδαρτζής), Μελισσόπουλος, Γουλάς, Ηλιόπουλος