5-3 ο Πανσερραϊκός την…«Ατλέτικο Πέρνης» αντί 8-0 ελέω…διαιτησίας!

5-3 ο Πανσερραϊκός την...«Ατλέτικο Πέρνης» αντί 8-0 ελέω...διαιτησίας!

Όταν στο τέλος ενός ματς, η ομάδα που κερδίζει έχοντας βάλει 5 γκολ, δεν πανηγυρίζει με την ψυχή της και οι άνθρωποι που την περιβάλουν έχουν πίεση 25… αντί να χαμογελούν, τότε κάτι πολύ λάθος γίνεται στο Ελληνικό ποδόσφαιρο. Δυστυχώς τα λάθη (που είναι πολλά) τα βλέπουμε, τα ακούμε και τα διαβάζουμε καθημερινά, απο την πρώτη κατηγορία και τα βιώνουμε τις Κυριακές στο πετσί μας, με τα καπρίτσια του κάθε διαιτητικού τρίου, που σφυρίζει τον Πανσερραϊκό, στην Γ΄Εθνική.

Ο Πανσερραϊκός συνέχισε τις καλές εμφανίσεις εντός έδρας και επικράτησε άνετα με το ευρύ σκορ 5-3 του Κεραυνού Πέρνης, παίζοντας αρκετά καλό ποδόσφαιρο, ευχαριστώντας τους φιλάθλους που ήρθαν να τον παρακολουθήσουν στο δημοτικό γήπεδο Σερρών. Τα 5 σημερινά γκολ των «κόκκινων» ήταν τα περισσότερα μέχρι τώρα σε αγώνα πρωταθλήματος, την στιγμή που η ομάδα είχε σκοράρει συνολικά 8 γκολ σε 6 ματς. Δείγμα της επιθετικής φιλοσοφίας του νέου προπονητή και του ρολαρίσματος, απο την καλή δουλειά και προετοιμασία του προηγούμενου.

Υπό φυσιολογικές συνθήκες, αυτή θα ήταν η εναρκτήρια παράγραφος, αλλά στραβοί και μουγκοί, δεν είμαστε.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι «κόκκινοι», μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να πετύχουν νωρίς το πρώτο γκολ, μόλις στο 2ο λεπτό με τον Πέτρου. Η πίεση ήταν έντονη και ψηλά απο όλη την ομάδα του Πανσερραϊκού και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Δημήτρης Γκούρτσας, έδωσε προβάδισμα 2 τερμάτων με κοντινό σουτ. Στο 11′ ο διαιτητής Μπουτσίκος, απο τον «αγαπημένο σύνδεσμο διαιτησίας» του Πανσερραϊκού (κάθε φορά που έρχεται διαιτητής απο εκεί είναι «καρμανιόλα»- θυμόμαστε όλοι άλλωστε τον εκλεκτό κύριο Αγγελάκη, στο ματς με το Παραλίμνιο), έδωσε πέναλτι-φάντασμα στην Πέρνη και ο Χατζηκυριακού δεν αστόχησε για να μειώσει σε 2-1. Ο Πανσερραϊκός ήταν όμως σαρωτικός στο παιχνίδι του και ο Στέφανος Πέτρου μέσα απο την μικρή περιοχή στο 13΄έγραψε το 3-1 για την ομάδα του και 10 λεπτά αργότερα ο αρχηγός Γκούρτσας διπλασίασε και ο ίδιος τα προσωπικά του τέρματα σημειώνοντας το 4-1. Απο εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους γηπεδούχους όμως να συνεχίζουν έχουν την κατοχή της μπάλας και στο 34′ ο Πτηνόπουλος είχε μια πολύ καλή φάση με σουτ εξω απο την περιοχή αλλα ο Δεληγιάννης είπε όχι με την μπάλα να βρίσκει και στο οριζόντιο δοκάρι. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ο Άγγελος Διγκόζης έκανε την πρώτη αναγκαστική αλλαγή και μάλιστα γκολκίπερ, αφού ο Σοϊλεμέζογλου τραυματίστηκε στους προσαγωγούς και ο Κώστας Τεντζέρης μπήκε στο παιχνίδι για να ντεμπουτάρει. Στις καθυστερήσεις δόθηκε ανύπαρκτο φάουλ στην Πέρνη, απο τον διαιτητή Μπουτσίκο και μια λάθος εκτίμηση της άμυνας εξέθεσαν τον τερματοφύλακα Τεντζέρη που ήταν «κρύος» και ο Κυριακόπουλος έγραψε το 4-2, σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο  ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός μπήκε και πάλι δυνατά και έψαξε το 5ο γκολ, αλλα ο ρέφερι είχε διαφορετική άποψη, επιτρέποντας το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Αποστολόπουλος, Πολυζος, Conci, Ψάλτης, Γκούρτσας, δέχτηκαν πολλές φορές σκληρά μαρκαρίσματα και μάλιστα ατιμώρητα απο κάρτες ή έστω λακτίσματα. Ο Πολύζος που δέχτηκε σκαριά στην πλάτη, αποχώρησε τραυματίας στο 58′ και την θέση του πήρε ο Τριανταφύλλου. Η…«Ατλέτικο Πέρνης» αναθάρρησε και σε μια ξαφνική αντεπίθεση κατάφερε να κερδίσει ακόμα ένα πέναλτι, που δόθηκε με ευκολία, και έφερε τον Μενίκου στον ρόλο του σκορερ για το 4-3, βάζοντας απο το πουθενά στο 68′, την Πέρνη στην διεκδίκηση του ματς. Μάλιστα παίκτες των φιλοξενούμενων άνοιξαν διάλογο με την Σερραϊκή κερκίδα, προκαλώντας, με ύβρεις και χειρονομίες. Στο 70΄με ανεξήγητη δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπουτσίκος, απέβαλε τον βοηθό προπονητή του Πανσερραϊκού Γιάννη Γκιόκα (έναν μειλίχιο άνθρωπο που κατάφερε τα φαλτσοσφυρίγματα του ο ρέφερι,  να τον βγάλει εκτός εαυτού). Στο 80′ ο Γκούρτσας έχασε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το μάτς, αλλα στο τετ-α-τετ με τον Δεληγιάννη νικήθηκε. Οτι δεν κατάφερε στο ογδόντα, το πέτυχε τρια λεπτά μετά, σημειώνοντας το πρώτο χατ-τρικ για φέτος, γράφοντας το 5-3, που έμελε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Στο μεσοδιάστημα μεχρι την λήξη, ο Μπουτσίκος, απέβαλε και τον Γενικό διευθυντή της ομάδας με κόκκινη κάρτα στον πάγκο, χωρίς πάλι να δώσει δικαίωμα ύβρεων, παρα μόνο παρατηρήσεων.

Ο Πανσερραϊκός με την αποψινή νίκη έδειξε οτι έχει ξεκινήσει να μπαίνει στις ράγες…και κανείς αντίπαλος σε αυτή την κατηγορία δεν θα γλυτώνει, πάρα μόνο με ήττα και ευελπιστούμε και «τάλιρο» όπως απόψε. Άλλωστε πρέπει να κερδίζει και την διαιτησία, η οποία απο Θεσσαλονίκη μεριά, μας έχει δείξει το «πενηνταρίσιο στυλ» της, στα ματς που έχει σφυρίξει Πανσερραϊκό (κόντρα).