Η διαιτησία καθόρισε την ήττα των Ικάρων απο το Στρατώνι! Σε μπελάδες μπλέκουν οι Σερραΐοι!

Ίκαροι STIHL – Στρατώνι 67-77

Αυτή η ήττα από το Στρατώνι εντός έδρας, βάζει σε μπελάδες τους Ικάρους που έχουν χάσει από τους τρείς ουραγούς της κατηγορίας. Η ομάδα δεν ανταποκρίθηκε στον χαρακτήρα του ματς, τόσο πνευματικά (που πήγε άραγε ο τσαμπουκάς), όσο και αγωνιστικά, κυρίως στην άμυνα, ενώ η απαράδεκτη και προκλητική διαιτησία των Τζίμα-Αγραφιώτη, έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο να αναθαρρήσει στα κρίσιμα σημεία και να πάρει ένα κρίσιμο διπλό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτεροι στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με 6-2 εκμεταλλευόμενοι το άγχος των παικτών του Σίσκου. Οι Κακιούζης και Φώτογλου ξύπνησαν τους Ικάρους και με συνεχόμενα καλάθια έφεραν μπροστά τους γηπεδούχους +1 (7-6). Η αμυντική αδράνεια στα ριμπάουντ στοίχισε στους Ικάρους, που έδωσαν θάρρος στους παίκτες του Μύθου και την δυνατότητα να σκοράρουν εύκολους πόντους με τον Μπουρδάνο μέσα απο την ρακέτα με drive. Tο 9-10, έγινε 20-17, με 7 καθοριστικούς πόντους απο τον Θολιώτη για να κλείσει έτσι η περίοδος.

Στην Β´ περίοδο η διαιτησία της κυρίας Τζίμα, καθόρισε το ημίχρονο με συνεχόμενες υποδείξεις βημάτων εναντίον των παικτών των Ικάρων ενώ αντίθετα σφύριξαν και οι δυο διαιτητές μόλις 2 φάουλ στο Στρατώνι σε 10´ λεπτά, επίσης, 1 αντιαθλητικό υπερ του Δασκαλόπουλου και 3 φορές καλάθι και φαουλ σε Μπέγο και Πολυτόπουλο, σε ανύπαρκτες φάσεις, εκνεύρισε, τόσο τους παίκτες των «κυανοκίτρινων» όσο και τον πάγκο με τους διοικούντες, που είχαν -σωστά- έντονα παράπονα. Με αυτά και με αυτά… το Στρατώνι πήρε διαφορά 11 πόντων για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 33-44.

Στην τρίτη περίοδο οι Ίκαροι αν και δεν μπήκαν με ψυχολογία στο παρκέ, κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά και με εύστοχα σουτ, ύστερα απο καλή κυκλοφορία της μπάλας, καλές άμυνες, και ταχύτητα στο μισό γήπεδο, κατέβασαν την διαφορά σιγά-σιγά και το δεκάλεπτο έκλεισε 56-59.

Στην τελευταία περίοδο, ο Καραμπέκης μείωσε στον πόντο με εύστοχο καλάθι μέσα απο την ρακέτα σε 58-59 και κάπου εκεί, αντί οι Ίκαροι να ολοκληρώσουν την αντεπίθεση τους…ο ενθουσιασμός παρέσυρε τους γηπεδούχους, που χαλάρωσαν στην άμυνα και επέτρεψαν ενα γρήγορο 5-0 απο τον Φλιάτη. Σαν να μην έφταναν τα καλάθια των αντιπάλων, ήρθε ξανά η διαιτησία των Τζίμα-Αγραφιώτη για να «εκτελέσει…άψογα το λειτούργημα της» και να βγάλει εκτός αγώνα, 7 λεπτά πριν το φινάλε, τον Γιάννη Κακιούζη, με αντιαθλητικό φαουλ και τεχνική ποινή… στην ίδια φάση, μάλιστα για 2η φορά στο ματς!! Αυτή πρέπει να είναι μια απο τις ελάχιστες φορές που ο Αθηναίος σέντερ αποβάλλεται απο αγώνα και μάλιστα με αντιαθλητικά φάουλ, ενώ ο ίδιος είναι γνωστός για το ήθος τους. Η παγωμάρα είχε ως συνέπεια ο δείκτης του σκορ να φτάσει και παλι στο +11 για τους παίκτες του Μύθου (69-58), ενώ η μίνι αντεπίθεση των Καραμπέκη-Γεωργιανού, δεν είχε αντίκρισμα αφού οι υπόλοιποι παίκτες ήταν επιθετικά κατώτεροι των περιστάσεων ενός τέτοιου κρίσιμου αγώνα.

Το τελικό 77-67 είναι άδικο για τους Ικάρους, αφού η διαιτησία καθόρισε και το αποτέλεσμα αλλά και την διαφορά. Οι Ίκαροι έχοντας χάσει στον πρώτο γύρο εντός έδρας απο Λαμία, Χαλκηδόνα και Στρατώνι, μη μπορώντας να κάνουν μεταγραφή παίκτη, διότι έτσι είναι το καταστατικό των μεταγραφών της ΕΟΚ (!) που δεν επιτρέπει λάθη και διορθωτικές κινήσεις απο τις ομάδες της Β΄ Εθνικής, συν τις εχθρικές διαιτησίες, εντός ή εκτός στα μισά ματς… η κατάσταση είναι πολύ-πολύ δύσκολη…αλλά αναστρέψιμη αφού υπάρχει ακόμα ένας γύρος αγώνων!