Το καθήκον του ο Γυμναστικός και τα ρέστα του την επόμενη εβδομάδα !

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ  50-70  Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ

Παίζοντας σπουδαία άμυνα και ανεβάζοντας την απόδοση του στην 3η περίοδο ο Γ.Σ Σερρών επικράτησε εύκολα του Εθνικού και θα τα παίξει όλα για όλα την ερχόμενη εβδομάδα με τον Πανσερραϊκό για την πρώτη θέση και την άνοδο. Βέβαια για να πάρει την 1η θέση ο Γυμναστικός θα χρειαστεί να καλύψει και την μεγάλη διαφορά των 21 πόντων, που είχε ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι. Σε περίπτωση ήττας τα “λιοντάρια” θα πανηγυρίσουν και μαθηματικά την άνοδο.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι στο παιχνίδι της Αλεξανδρούπολης, οι “ταύροι” ξεκίνησαν νωθρά και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18-9 στο τέλος της 1ης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου ανασυντάχθηκαν και ανεβάζοντας την άμυνα τους προηγήθηκαν με 24-25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η 3η περίοδος ήταν και η καθοριστική για τους “πράσινους”, οι οποίοι με συνεχόμενα σουτ και με καλή άμυνα εξασφάλισαν σημαντική διαφορά ασφαλείας (36-47) στο 30′. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με μεγάλη διαφορά. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ασημάκη, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους.

Διαιτητές: Ντούρας-Καλαϊτζής

Τα δεκάλεπτα: 18-9,24-25,36-47,50-70.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Τελούδης): Κιτσόπουλος 14(3),Θεολογίδης 5(1),Φωτιάδης 6(2),Παπαδούδης 10(1), Πάσσιας 9(1),Κανάκης 2.

Γ.Σ Σέρρες (Μπουτάκογλου): Ιακωβίδης 1,Λαδιάς 4(1),Σκαλιστής 3(1),Ντίκογλου 12,Χατζής 5(1),Ντινούδης 8(2), Ασημάκης 27(2),Καρακώστας 2,Γιαβρόπουλος 2,Ιωαννίδης 6.