Πήρε το θρίλερ και ετοιμάζεται για φιέστα ο Πανσερραϊκός !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  63-59  ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

Συνάντησε μεγάλη αντίσταση,έδειξε να μην βρίσκεται σε καλή ημέρα αλλά ο Πανσερραϊκός παίζοντας με ψυχή και βρίσκοντας μεγάλα καλάθια από τις παλιές “καραβάνες” έφτασε στην πιο σημαντική νίκη μέχρι την επόμενη. Τα “λιοντάρια” έβαλαν οριστικά από κάτω τους Καβαλιώτες και την επόμενη εβδομάδα έχουν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν οριστικά την άνοδο τους στην Γ’Εθνική αντιμετωπίζοντας τον Γ.Σ Σερρών, που βρίσκεται μια νίκη κάτω.

Ας πάμε όμως στο σημερινό μεγάλο παιχνίδι, που είχε μεγάλο ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος και αυτό γιατί καμία ομάδα δεν πήρε προβάδισμα μεγαλύτερο των 5 πόντων. Στο κατάμεστο γήπεδο της Ομόνοιας ο Αστέρας Καβάλας, που τα έπαιζε όλα για όλα, έδειξε πως θα πουλήσει πολύ ακριβά το “τομάρι” του. Αυτό έγινε πράξη και λίγο έλειψε να έρθει το διπλό,αφού οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 48-50 4′ πριν το τέλος και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (58-56) στο 39′. Οι παίχτες του Φ.Κοκολιού όμως με όπλο τους την εμπειρία επικράτησαν και βάζουν “πλώρη” για φιέστα.

Με τον Παρχαρίδη να ξεκινάει πολύ καλά το παιχνίδι οι “κόκκινοι” προηγήθηκαν με 5-0 στο ξεκίνημα,αλλά ο Μπόζης δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ. Μάλιστα με καλάθι του Αθανασιάδη οι Καβαλιώτες έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +2 (13-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και με δυνατό finish τα “λιοντάρια” έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +3 (28-25).

Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε απολύτως τίποτα με τις εναλλαγές στο σκορ και την μεγάλη ένταση από όλους τους παίχτες να προμηνύουν παιχνίδι που θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πανσερραϊκό να προηγείται με βραχεία κεφαλή (44-43). Η 4η περίοδος αποζημίωσε το κοινό και παρότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 48-50 με τον Γεωργιάδη να πετυχαίνει εύκολα καλάθια, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Συμεωνίδη και πήραν απόσταση πέντε πόντων με τρίποντο του Ιωσηφίδη (55-50 στο 37′). Ο Αστέρας δεν το έβαλε κάτω και με τον Αθανασιάδη και τον Μπόζη να σκοράρουν, μείωσε σε 55-54. Ένα μεγάλο τρίποντο του Πεχλιβάνη έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των “κόκκινων”. Ο Αστέρας μείωσε γρήγορα, αλλά ο Συμεωνίδης με δίποντο και ο Πεχλιβάνης με βολές “καθάρισαν” οριστικά την μπουγάδα.

Για άλλο ένα παιχνίδι ο Συμεωνίδης συνέβαλε τα μέγιστα, καθώς πέρα από τους πόντους, δημιούργησε μεγάλα προβλήματα στην front-line της Καβάλας. Ιωσηφίδης και Πεχλιβάνης πέτυχαν καθοριστικά καλάθια,ενώ καλή αρχή έκανε ο Παρχαρίδης από την ομάδα του Κοκολιού. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπόζης από τον Αστέρα, με τον Σαμαρά να βοηθάει επιθετικά. Σε ρηχά νερά για τα στάνταρ του ήταν ο Αθανασιάδης, που δέχτηκε μεγάλη πίεση από την περιφερειακή γραμμή του Πανσερραϊκού. Αξίζει να σημειωθεί, ότι οι γηπεδούχοι έχασαν από νωρίς τον Γεωργιανό, που δεν αγωνίστηκε παρά μόνο στην αρχή λόγω προβλήματος στην μύτη.

Με νίκη την επόμενη εβδομάδα ο Πανσερραϊκός εξασφαλίζει και μαθηματικά την άνοδο, ενώ και να χάσει από τον Γυμναστικό έχει το μεγάλο πλεονέκτημα των 21 πόντων από το πρώτο παιχνίδι.

Διαιτητές: Ζαχαριάδης-Ισιγώνης

Τα δεκάλεπτα: 13-15,28-25,44-43,63-59.

Πανσερραϊκός (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 14(2),Φραγκούλης,Γεωργιανός,Τσανάκας 5(1),Τράκας 5, Χορτομάρης,Συμεωνίδης 16,Χατζηστεφάνου 3,Παρχαρίδης 13(2),Ιωσηφίδης 7(2).

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 2,Σαμαράς 11(3),Μπόζης 21(4),Σουλίδης,Μακαρατζής 2, Αθανασιάδης 13(1),Ιωαννίδης 1,Χαριζάνης,Γεωργιάδης 9.