“Φρένο” στον Λαγκάδα σε μια άσχημη επιθετική ημέρα του Πανσερραϊκού STIHL !

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ  52-46  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL

Το σερί διακόπηκε στον Λαγκαδά για τον Πανσερραϊκό STIHL, ο οποίος ήταν αγνώριστος επιθετικά και μοιραία γνώρισε την 4η του ήττα στο πρωτάθλημα, μετά από εκείνη κόντρα στους Μαχητές στις 19 Νοεμβρίου 2022. Τα “λιοντάρια” δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να βρουν το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο και ηττήθηκαν παρότι κράτησαν τόσο χαμηλά τους γηπεδούχους, που πανηγύρισαν ροζ φύλλο αγώνος μετά από 3 σερί αποτυχίες.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης, το ξεκίνημα του Πανσερραϊκού δεν ήταν καλό και επηρέασε την συνολική του εικόνα, με τον Ερμή να προηγείται στο δεκάλεπτο με 14-5. Στην 2η περίοδο, οι παίχτες του Γιάννη Κακιούζη έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, ωστόσο ήταν πάρα πολύ άστοχοι και το ημίχρονο έκλεισε στο πολύ χαμηλό, 20-18.

Οι “κόκκινοι” που αγωνίστηκαν χωρίς τον βασικό τους center, Χριστοδούλου (τραυματίας) συνέχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και πετυχαίνοντας 29 πόντους σε 30′ έμοιαζε αδύνατο να επιστρέψουν στις Σέρρες με την νίκη. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν την διαφορά, που εξασφάλισαν και έφτασαν στην εντός έδρας νίκη με 52-46 σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι.

Ο Πανσερραϊκός STIHL έχασε την ευκαιρία να περάσει από ακόμη μια δύσκολη έδρα, αλλά τα σερί είναι για να σπάνε και παρά την άσχημη ημέρα δεν ήθελε πολύ για μια επαγγελματική νίκη. Μόλις 4 παίχτες σκόραραν για τα “λιοντάρια”, με τον Μάντζιο να πετυχαίνει τους 20 από τους 46 πόντους. Την Χ.Α.Ν.Θ υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική (17η) ο Πανσερραϊκός στο ΔΑΚ Σερρών “Ιωάννης Τσιντσάρης”. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε τεράστια εντός έδρας νίκη κόντρα στην Γέφυρα.

Τα δεκάλεπτα: 14-05, 20-18, 39-29,

Ερμής Λαγκαδά (Παρίτσης-Σίμος): Τσακάλης, Χρυσανθάκης 4, Μάρουσιτς 11(1), Γκέλιος 16, Καμαριώτης, Λογοθέτης 8, Ανδρέου 6, Παπαδόπουλος 4(1), Γκοτζαμανίδης 3.

Πανσερραϊκός (Κακιούζης-Κηρύκος): Αχτσής, Μιλόσεβιτς 7, Γρίψιος, Γεωργιανός 9(2), Κεραμάρης 10, Μάντζιος 20, Ντίνος, Χατζόπουλος.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

ΧΑΝΘ-ΜΓΣ Γέφυρας 14-20(10), 35-34(20), 54-41(30), 64-52(τελικό)

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Μακεδονικός 11-14(10), 32-37(20), 44-43(30), 54-59(τελικό)

ΔΕΚΑ-Λεύκιππος Ξάνθης 17-14(10), 39-24(20), 51-33(30), 69-48(τελικό)

Σταυρούπολη ΕΚ-ΠΣ Ευκαρπίας  25-25(10), 45-48(20), 62-73(30), 79-92 (τελικό)

Ερμής Λαγκαδά-Πανσερραϊκός 14-5(10), 20-18(20), 39-29(30), 52-46 (τελικό)

Ρεπό: ΑΟ Πολυγύρου