spot_imgspot_img

Τρομερό δεύτερο ημίχρονο και “αναρρίχηση” στην 2η θέση για τις γυναίκες του Πανσερραϊκού !

Γιατί να εμπιστευτείτε το SerresSport

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
  60-42  ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ

Μπαίνοντας αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και βελτιώνοντας σε μεγάλο βαθμό την αμυντική του προσήλωση, ο Πανσερραϊκός έφτασε στην 5η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και ανέβηκε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα μια αγωνιστική πριν την λήξη του α’ γύρου.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο, που οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ ο Πιερικός είχε το πάνω χέρι έστω και με το ισχνό προβάδισμα των δυο πόντων στην ανάπαυλα (28-30). Η ομάδα της Κατερίνης μέχρι το σημερινό παιχνίδι είχε μια ήττα στο πρωτάθλημα και έδειξε το ανταγωνιστικό της πρόσωπο, ωστόσο η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στο σύνολο του Πασχάλη Ρούλη.

Οι “λιονταρίνες” έπαιξαν σκληρή άμυνα, βρήκαν επιθετικές λύσεις και με επιμέρους 19-9, βρέθηκαν στο +8 (47-39) στο 30′. Ο Πιερικός “κόλλησε” ακόμη παραπάνω, ο Πανσερραϊκός το εκμεταλλεύτηκε και έφτασε σε μια άνετη νίκη εκμεταλλευόμενος την έδρα του.

Κορυφαία για τις νικήτριες η Χωλοπούλου (17π.), με τις Μπακιρτζίδου (14π.) και Σπάιτς (10π.) να ακολουθούν στο σκοράρισμα. Η Τελίδου (24π.) ήταν μια ομάδα μόνη της για τις φιλοξενούμενες. Στους Πάνθηρες Καβάλας πηγαίνει την επόμενη Κυριακή ο Πανσερραϊκός σε ένα κρίσιμο παιχνίδι, με το οποίο θα ολοκληρωθεί και ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας γυναικών.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης-Καρυπίδης

Δεκάλεπτα: 13-13, 28-30, 47-39, 60-42

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Χωλοπούλου Σ. 17(1), Μαραγκού 7(1), Φωτιάδου, Μπακιρτζίδου 14, Τζιαμπάζη 6(2), Μαμούδη, Θανοπούλου 5(1), Σπάιτς 10(2), Ρούλη, Γκέγκα, Ατσάλου, Μπουροπούλου.

Πιερικός Αρχέλαος (Φώτας): Τελίδου 24(4), Μάντη, Ζαμάνη, Καρανικόλα 2, Λάππα 5, Mπαγκλαρίδου 4, Μπουμπουλέντρα 5, Κιολέογλου 2.