Το καταστροφικό τελευταίο τρίλεπτο οδήγησε στην ήττα του Πανσερραϊκού στην Θεσσαλονίκη !

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ  64-53  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Έσπασε το σερί των 3 νικών για την ομάδα του Πανσερραϊκού, η οποία γνώρισε την ήττα στην Θεσσαλονίκη από τον Μακεδονικό στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι έβαλαν τέλος στα αρνητικά τους αποτελέσματα χάρη στο καλό δικό τους τελευταίο τρίλεπτο, όπου έτρεξαν επιμέρους 12-2. Τα “λιοντάρια” υποχώρησαν στο 11-12 μένοντας πολύ χαμηλά στο επιθετικό κομμάτι σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι με πάρα πολλά φάουλ.

Για ακόμη ένα παιχνίδι οι “κόκκινοι” ξεκίνησαν εξαιρετικά και προηγήθηκαν με 15-22 στο δεκάλεπτο. Όπως και στο παιχνίδι της Κυριακής με τον Πολύγυρο έτσι και τώρα, οι παίχτες του Γιώργου Μασλαρινού έδειξαν άλλη εικόνα στην 2η περίοδο, έμειναν στους 6 πόντους και βρέθηκαν να χάνουν με 29-28 στο ημίχρονο.

Η αναμέτρηση συνέχισε να είναι ντέρμπι καθ’ όλη την διάρκεια της με το σκορ να διαμορφώνεται στο 52-51 στο 37′. Σε εκείνο το σημείο το σύνολο του κόουτς Γεροφώτη αντέδρασε καλύτερα και πανηγύρισε την νίκη απέναντι σε έναν Πανσερραϊκό που πέτυχε 22 πόντους στο δεκάλεπτο και 31 (!) σε 30 αγωνιστικά λεπτά. Με τέτοια επιθετική συγκομιδή είναι δύσκολο να πανηγυρίσει κάποια ομάδα εκτός έδρας νίκη.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Αμπαράς (18π.). Ο Γεωργιανός (11π.) για δεύτερο σερί παιχνίδι πρώτος σκόρερ για τα “λιοντάρια”. Ακολουθεί την επόμενη Τετάρτη (27/04) η εντός έδρας αναμέτρηση με την Αρετσού Καλαμαριάς (έχει σχεδόν υποβιβαστεί στην Γ’ Εθνική κατηγορία) για την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 29-28, 52-51 (37′), 64-53.

Μακεδονικός (Γεροφώτης): Αμπαράς 18(3), Ρόπουτης, Βαρδής 1, Γκύζης 4, Αζίζης 4, Στόλης 16, Φλιάτης Ι. 2, Φλιάτης Γ. 15(2), Γεωργάκης 4.

Πανσερραϊκός (Μασλαρινός): Στεφανίδης 9(2), Ντίνος 9(1), Δατσιάδης, Γεωργιανός 11(2), Χριστοδούλου 9, Δημητρακάς, Κεραμάρης, Γκούτζιας 2, Μπίλιος 7(2), Χαρίτογλου 3(1), Παγωνίδης 3(1).