spot_imgspot_img

Το Ανατόλια “έκοψε” το σερί του Ρούπελ, που πραγματοποίησε άσχημο τρίτο δεκάλεπτο !

Γιατί να εμπιστευτείτε το SerresSport

ΑΝΑΤΟΛΙΑ  75-69  ΡΟΥΠΕΛ

Μετά το σερί 3 νικών, το Ρούπελ γνώρισε την δεύτερη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα παρά την μεγάλη προσπάθεια στο φινάλε για μια επική ανατροπή. Το κακό τρίτο δεκάλεπτο, που οι “μπλε” χάθηκαν στην άμυνα και δέχτηκαν 31 (!) πόντους ήταν και αυτό που έδωσε την νίκη στο Ανατόλια στο παιχνίδι της Κυριακής. Το Ρούπελ τα έδωσε όλα στην τελευταία περίοδο και θα μπορούσε να φτάσει την αναμέτρηση και στο καλάθι αν κάποιο εκ των 2-3 τριπόντων, που επιχείρησε, έβρισκε στόχο.

Η απέλπιδα προσπάθεια έγινε και με το παραπάνω, με τους παίχτες του Φώτη Κοκολιού να μειώνουν από 68-55 σε 70-64 και να μπαίνουν γερά στην διεκδίκηση της νίκης. Ένα άστοχο τρίποντο των “μπλε” και ένα τρίποντο “μαχαιριά” του Μηντζαρίδη διαμόρφωσαν το 73-64, με το Ρούπελ να μειώνει εκ νέου σε 73-69 αλλά να μην έχει τον απαραίτητο χρόνο για το comeback γνωρίζοντας την ήττα.

Φραγκούλης (19π.), Γκούτζιας (16π.), Δαλαγκόζης (13π.) και Σιδερίδης (11π.) ήταν οι διψήφιοι από πλευράς Ρούπελ, με τους γηπεδούχους να έχουν τους Καραγιαννάκη και Καρανώτα στους 16 πόντους, τον Αζίζη στους 15 και τον Βελισσαρίου στους 10. Ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση (12/11) με τα Γαλάτιστα, με τις δυο ομάδες να ισοβαθμούν στον βαθμολογικό πίνακα (3 νίκες – 2 ήττες).

Διαιτητές: Χρυσάφης-Τοπαλίδης

Δεκάλεπτα: 12-17, 35-30, 66-52, 75-69.

Ανατόλια (Μυστιλιάδης): Καραγιαννάκης 16(1), Μηντζαρίδης 8(2), Ριζόπουλος 2, Αζίζης 15(5), Παρίσης, Καμπούρης, Βελισσαρίου 10(3), Τερζίδης, Ανδρικάκης 4, Καρανώτας 16, Ιατρίδης 4.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Κάτος 2, Φραγκούλης 19(5), Δατσιάδης 4, Κεμανετζής 2, Λουλούδης, Δαλαγκόζης 13(2), Γκούτζιας 16, Παπαδόπουλος 2, Σιδερίδης 11(1).

6ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

Ανατόλια-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 12-17(10), 35-30(20), 66-52(30), 75-69(τελικό)

ΓΑΣ Κομοτηνή-Απόλλων Καλαμαριάς 20-15(10), 38-33(20), 62-50(30), 83-59(τελικό)

ΚΑΟ Χαλκιδικής-Διγενής Λακκώματος 20-13(10), 47-25(20), 66-43(30), 89-51(τελικό)

Αρίων Ξάνθης-ΚΑΟ Δράμας  9-11(10), 23-26(20), 36-49(30), 53-66(τελικό)

Γαλάτιστα-Ελπίδα Αμπελοκήπων 18-11(10), 31-28(20), 50-43(30), 75-62(τελικό)

Βασιλικά-Ασπίδα Ξάνθης 20-9(10), 32-29(20), 47-49(30), 61-73(τελικό)