Τα έδωσε όλα, αλλά ηττήθηκε από την ΔΕΚΑ η Α.Ε.Σ !

Α.Ε. Σερρών  61-78  ΔΕΚΑ

Μεγάλη προσπάθεια κατέβαλαν για δεύτερη σερί ημέρα οι έφηβοι της Α.Ε.Σ, οι οποίοι γνώρισαν την ήττα από την ΔΕΚΑ αλλά σίγουρα η τελική διαφορά τους αδικεί. Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη ήταν ακόμη καλύτερη σε σχέση με την πρώτη ημέρα και παρότι βρέθηκε και πάλι πίσω με μεγάλη διαφορά δεν πτοήθηκε και επέστρεψε στην αναμέτρηση.

Ένα poster του εκπληκτικού Καπετάκη στον Σαμοντούροφ ήταν το αξιοσημείωτο του πρώτου δεκαλέπτου, στο οποίο η ΔΕΚΑ μετά το 3′ κυριάρχησε και προηγήθηκε με 6-18, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-18. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ εκμεταλλευόμενοι και το 3ο φάουλ του Καπετάκη και το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Νικολαϊδη στο +15 (24-39), με τον Χατζόπουλο για άλλο ένα παιχνίδι να δίνει πολλές λύσεις.

Το ξέσπασμα της ομάδας του Γιάννη Κακιούζη (18-6 επιμέρους) και το -8 στο 29′ δείχνει το μέταλλο των “γαλάζιων”, οι οποίοι συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 35′ (59-67), ενώ είχε αποβληθεί με 5 φάουλ λίγο νωρίτερα ο κορυφαίος τους παίχτης, Καπετάκης. Η ΔΕΚΑ άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού και πήρε την νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο φινάλε.

Την Πέμπτη (29/04) η Α.Ε.Σ αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό για το τελευταίο ματς του ομίλου, ώστε να ξεκαθαρίσουν τα παιχνίδια κατάταξης που θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή (30/04).

Δεκάλεπτα: 10-18, 24-39, 48-58, 61-78

Α.Ε.Σ. (Κακιούζης): Κακλίδης 6, Θεοδοσιάδης 8 (6 ριμπ.), Φαρδέλλας 6 (2), Καπετάκης 25 (2), Λάτσιος 2, Χατζόπουλος 13 (12 ριμπάουντ), Γρηγοριάδης 1, Πεχλιβανίδης, Θεοφανίδης.

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Τζαμπαζλής 3, Τσιμερίκας Ε. 1, Τσιμερίκας Α. 5, Λιοτόπουλος 13, Ιωαννίδης 14 (3), Πατρίκης 2, Παλαμίδας 4, Σαμοντούροβ 16, Καλατζής 8 (2), Καρυώτης 12.