spot_imgspot_img

“Συνέτριψε” τις Κρηνίδες το πρωτοπόρο Ρούπελ, δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική η Ηράκλεια !

Γιατί να εμπιστευτείτε το SerresSport

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ  47-128  ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ

Άλλο ένα παιχνίδι “τυπική διαδικασία” για την ομάδα του Ρούπελ, η οποία όντας σοβαρή από το ξεκίνημα και πηγαίνοντας σε ένα ρυθμό που δεν μπορούν να ακολουθήσουν πολλές ομάδες σε αυτό το επίπεδο, συνέτριψε τον ουραγό της βαθμολογίας. Οι “μπλε” ήταν καταιγιστικοί στην άμυνα ζώνης των γηπεδούχων και με εξαιρετικά ποσοστά (80% δίποντο, 40% τρίποντο,79% βολές) ξέφυγαν από πολύ νωρίς στο σκορ με το τελικό σκορ να αντικατοπτρίζει την διαφορά δυναμικότητας.

Μετά το αρχικό 6-5, η ομάδα του Σιδηροκάστρου πάτησε γκάζι και με καλάθια στον αιφνιδιασμό και από την γραμμή του τριπόντου ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +15 (12-27). Στην 2η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και με σκορ από όλους τους διαθέσιμους παίχτες, καθώς ο κόουτς Κηρύκος μοίρασε από πολύ νωρίς τον χρόνο, το ημίχρονο έκλεισε στο 22-65.

Στο δεύτερο μέρος, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα με το τελικό σκορ να ήταν το μόνο που δεν γνώριζε κάποιος που βρέθηκε στο κλειστό των Ποταμουδιών. Ο πλουραλισμός στην επίθεση έφερε το 47-128, με τον νεαρό Μπαζτέκα να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση και τον Γιαννάτο να χρίζεται πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 3 παίχτες να έχουν πάνω από 20 πόντους. Στα δυσάρεστα της αναμέτρησης οι τραυματισμοί των Λουλούδη και Γιαννάτου, με το μέγεθος των τραυματισμών τους να ξεκαθαρίζει από εβδομάδα (δεν είναι ανησυχητικοί).

Με αυτή την νίκη το Ρούπελ έφτασε στο 9/9 και έχει μπροστά του 10 ημέρες (Τετάρτη 2/2) για να προετοιμαστεί για το επόμενο παιχνίδι που αναμένεται με ενδιαφέρον, κόντρα στην Α.Ε.Σ.

Διαιτητές: Κατρακάρης-Τζάθα

Τα δεκάλεπτα: 12-27,22-65,30-96,47-128.

Ρούπελ (Κηρύκος): Κάτος 18(5),Κεμανετζής 23(1),Δαλαγκόζης 22(4),Μπαζτέκας 19(2),Γιαννάτος 26(1),Παπαδόπουλος 4,Φραγκούλης 3(1),Λουλούδης 6,Ζωηρός 7(1τρ., 9ρ.).

ΗΡΑΚΛΕΙΑ  46-97  ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

Έχοντας εξ αρχής πολύ δύσκολη αποστολή η Ηράκλεια δεν μπόρεσε να κοντράρει σε κανένα σημείο τον δυνατό και 2ο στον βαθμολογικό πίνακα, Αστέρα Καβάλας. Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή εξασφάλισαν σημαντική διαφορά και πέρασαν εύκολα από την Ηράκλεια, η οποία έχει μείνει στην μια νίκη (εντός έδρας με τους Τιτάνες Δράμας).

Το 12-32 της 1ης περιόδου μαρτυράει και την συνολική εικόνα της αναμέτρησης, με την ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη να αδυνατεί να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό των Καβαλιωτών, οι οποίοι προηγήθηκαν με 24-52 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο +51 για την ομάδα του Στάθη Καμαράκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-32,24-52,30-78,46-97.

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Κουντουράς 12(1), Καραγεωργάκης 5, Κουτσάκης, Σουρέλης 9(2), Κουτσάκης Σ. 6, Αρβανιτίδης, Τσιώνης 2, Κεχρής 4, Γκαϊδατζής 2, Λαζαρίδης, Χορτομάρης Γ. 5(1).

Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Παπαδόπουλος 2,Σαμαράς 4, Μπόζης 9(3), Ιωαννίδης 10(1), Παπανικολάου 1, Κούκος 14(2), Κυρατζής 8(1), Χαριζάνης 21(1), Καβαργύρης 17(3), Μπορμπίδης 7.