Σαν σε προπόνηση ο Γυμναστικός, γλίτωσε το “έμφραγμα” η Α.Ε.Σ στην Δράμα !

Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ  82-32  ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ

Ένα πάρα πολύ εύκολο απόγευμα είχε ο Γυμναστικός, ο οποίος διέλυσε τις Κρηνίδες με 82-32 και σκέφτεται ήδη το παιχνίδι με την Α.Ε.Σ την ερχόμενη εβδομάδα. Οι “ταύροι” δεν αντιμετώπισαν καμία δυσκολία απέναντι στους Καβαλιώτες και εξασφάλισαν νέα νίκη ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 7-5.

Μπαίνοντας αποφασιστικά και εκμεταλλευόμενοι την ανωτερότητα τους σε όλα τα επίπεδα, οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου προηγήθηκαν με 22-8 στο δεκάλεπτο και έκλεισαν το ημίχρονο στο 46-23 εξασφαλίζοντας επί της ουσίας από πολύ νωρίς το ροζ φύλλο αγώνος. Στο δεύτερο μέρος οι “πράσινοι” ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση τους και κατέκτησαν μια αναμενόμενη νίκη στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Χωρίς τον Παλιαχάνη αγωνίστηκαν οι γηπεδούχοι, ενώ παίχτης του Πανσερραϊκού θα πρέπει να θεωρείται ο Παγωνίδης ο οποίος αποτελεί παρελθόν από τον Γυμναστικό.

Τα δεκάλεπτα: 22-8,46-23,65-27,82-32.

Γ.Σ Σέρρες (Μπουτάκογλου): Σιδερίδης 15(3), Λαδιάς 2, Δούκας 6, Μυλωνόπουλος 13(1), Αναστασιάδης 4, Σιδηρόπουλος 14(2), Πεχλιβάνος 7, Χασάπης 11, Χατζηανδρέου 10.

Μακεδόνες Κρηνίδων: Κορδάκης 4, Γερμανίδης, Ευρώπας 21, Κεχαγιάς, Λιόλιος 2, Ακιοζόγλου 5, Γεωργαράκης.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ  65-69  Α.Ε.Σ

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε το παιχνίδι της Α.Ε.Σ μέσα στους Τιτάνες, οι οποίοι όχι μόνο δεν τα παράτησαν παρότι βρέθηκαν στο -15, αλλά προηγήθηκαν κιόλας (65-63) στο 39′. Ο Καπετάκης όμως πήρε από το χέρι την ομάδα του και οι “γαλάζιοι” γλίτωσαν από μια απρόσμενη ήττα,  μια εβδομάδα πριν το ντέρμπι με τον Γυμναστικό.

Από την αρχή φάνηκε ότι οι Δραμινοί θα δυσκολέψουν την ομάδα του Γιάννη Κακιούζη και αυτό έγινε τελικά. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το ξεκίνημα της αναμέτρησης και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 23-25. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και παίρνοντας ώθηση από την άμυνα έκλεισαν το ημίχρονο στο 34-42.

Αποφασισμένοι για να “καθαρίσουν” με την υπόθεση νίκη οι πιτσιρικάδες της Α.Ε.Σ μπήκαν πολύ καλά στην τρίτη περίοδο και έδειχναν το μεγάλο φαβορί για το ροζ φύλλο με το σκορ στο 46-60 στο 30′. Ένα μπλακ άουτ στην επίθεση και η δύναμη της έδρας οδήγησε σε μεγάλο επιμέρους σκορ για τους Τιτάνες, οι οποίοι από το πουθενά βρέθηκαν πάνω στο σκορ (65-63) στο 39′. Ο Καπετάκης, ωστόσο με 6 συνεχόμενους πόντους και καλή άμυνα συνολικά από την ομάδα του, η Α.Ε.Σ ξέφυγε με το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπακάλης (27π.), με τον Δημητρίου (21π.) να είναι άξιος συμπαραστάτης. Κορυφαίος του γηπέδου ο Καπετάκης (33π.) με κομβικά καλάθια, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχε και ο Θεοδοσιάδης (13π.). Τον Γυμναστικό υποδέχεται η Α.Ε.Σ (τυπικά γηπεδούχος) την επόμενη αγωνιστική (19/2) στο ντέρμπι για την κατάληψη της 3ης και της 4ης θέσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-25,34-42,46-60,65-69.

Tιτάνες Δράμας (Κακατσίδης): Χατζηθεοδωρίδης 3,Τζήκας 5,Υφαντόπουλος 2, Μαζαράκης,Δημητρίου 21(3),Νέδης 4,Κακατσίδης 2,Σαραφίδης 1,Γετερίδης,Μπακάλης 27(2).
Α.Ε.Σ (Κακιούζης): Δημάδης,Κακλίδης 4,Θεοδοσιάδης 13(1),Φαρδέλλας 8(1),Καπετάκης 33(2), Πεχλιβανίδης 1,Γρηγοριάδης 1,Λάτσιος 2,Χατζόπουλος 7.