Πρώτη εκτός έδρας νίκη για το Ρούπελ στην Γ’ Εθνική, αφιερωμένη στον Δαμιανάκο !

Κ.Α.Ο.Χ ΕΥΡΩΠΗ ’87   49-72   ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ

Το Ρούπελ πέτυχε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην φετινή Γ’ Εθνική και έκανε το 2/3 στο ξεκίνημα της χρονιάς. Οι “μπλε” με οδηγό την άμυνα και με καλά νούμερα επιθετικά έφτασαν σε μια εύκολη “επαγγελματική” επικράτηση μια αγωνιστική πριν το ντέρμπι με τον ΓΑΣ Κομοτηνής (30/10) στο Σιδηρόκαστρο. Αυτή η νίκη είναι αφιερωμένη από την ομάδα στον τραυματία Δαμιανάκο Χρήστο, ο οποίος στην προπόνηση της Παρασκευής τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο με την κατάσταση του να ξεκαθαρίζει αρχές της εβδομάδας.

Αναφορικά με το παιχνίδι, το Ρούπελ μπήκε εξαιρετικά και με τον Δαλαγκόζη να είναι σε καλή ημέρα προηγήθηκε με 3-12 και 9-17 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο αντέδρασαν και μείωσαν σε 19-20 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο, οι “μπλε” έπαιξαν φανταστικά μπροστά και πίσω και με Δαλαγκόζη και Παπαδόπουλο να σκοράρουν 25 (!) πόντους μαζί στο πρώτο μέρος, το Ρούπελ έκλεισε το ημίχρονο στο +19 (22-41) με το τρομερό επιμέρους 3-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Φώτη Κοκολιού δεν απειλήθηκε καθόλου, με τον Κάτο να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και την άμυνα να μην αντιμετωπίζει προβλήματα. Το 33-56 στο 30′ έγινε 40-56 στο 34′, αλλά ο Φραγκούλης με δυο τρίποντα ανέβασε την διαφορά και πάλι στο +20, για να φτάσουν οι Σιδηροκαστρινοί σε μια άνετη επικράτηση, που τους δίνει ψυχολογία και ηρεμία ενόψει συνέχειας.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Ρούπελ οι Δαλαγκόζης (17π.), Παπαδόπουλος (17π.) και Φραγκούλης (11π.). Δεν αγωνίστηκε ο Γκούτζιας, που προφυλάχθηκε από τους ανθρώπους της ομάδας. Ακολουθεί το μεγάλο παιχνίδι με τον ΓΑΣ Κομοτηνής στο Σιδηρόκαστρο την ερχόμενη Κυριακή (30/10, 17:00).

Διαιτητές: Κανελλίδης-Κλεπουσνιώτου

Δεκάλεπτα: 19-20, 22-41, 33-56, 49-72.

ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος Α.): Σκουφετζής 8, Βέτσος 2, Σερέτης, Τσιγγελίδης 3(1), Σμυρλής 2, Ζωγράφος 9(1), Χαρταβέλας 2, Μάρκου, Δήμου 1, Τύπος 10, Λάσκαρης, Γκιουζελίδης 12.

Ρούπελ (Κοκολιός): Κάτος 8, Φραγκούλης 11(3), Δατσιάδης 2, Κεμανετζής 7 (1τρ., 10ρ.), Λουλούδης, Δαλαγκόζης 17 (2τρ., 6ασ.), Τοπολίγκας 1, Σιδερίδης 4(1), Γιαννάτος 5, Παπαδόπουλος 17 (3μπλοκ).

6ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

Ανατόλια-Ασπίδα Ξάνθης 10-12(10), 29-23(20), 47-42(30), 66-59(τελικό)

ΓΑΣ Κομοτηνή-Ελπίδα Αμπελοκήπων 23-16(10), 35-29(20), 55-36(30), 74-49(τελικό)

ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 19-20(10), 22-41(20), 33-56(30), 49-72(τελικό)

Αρίων Ξάνθης-Απόλλων Καλαμαριάς 17-13(10), 32-36(20), 47-59(30), 67-79(τελικό)

ΚΑΟ Δράμας-Διγενής Λακκώματος  25-15(10), 42-32(20), 48-34(23), 73-46(τελικό)

Βασιλικά-Γαλάτιστα  27-19(10), 48-28(20), 63-50(30), 86-69(τελικό)