Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας με εύκολη επικράτηση για τις “λιονταρίνες” !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
62-37  ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ

Με κυρίαρχο πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο οι γυναίκες του Πανσερραϊκού επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους και κέρδισαν με σχετική ευκολία την Ασπίδα Ξάνθης μπροστά στο κοινό τους στην πρεμιέρα της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Οι “λιονταρίνες” δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από την ομάδα της Ξάνθης και μπήκαν στην σεζόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Μπαίνοντας από την αρχή με πάθος και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, οι παίκτριες του Πασχάλη Ρούλη ξέφυγαν πολύ γρήγορα στο σκορ και έκλεισαν την εναρκτήρια περίοδο με 17-5. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα της Ξάνθης “μπλόκαρε” τις γηπεδούχες και παρότι δέχτηκε μόλις 10 πόντους, δεν μπόρεσε να μειώσει σημαντικά με το ημίχρονο να κλείνει στο χαμηλό 27-18.

Η 3η περίοδος ήταν πανομοιότυπη με το ξεκίνημα και οι “κόκκινες” με επιμέρους 15-4, έφτασαν την διαφορά στους 20 πόντους (42-22) τελειώνοντας οριστικά με την υπόθεση νίκη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο coach Ρούλης χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες που είχε στην διάθεση του και δοκίμασε αρκετά σχήματα ενόψει συνέχειας. Σπάιτς (20π.) και Τζιαμπάζη (13π.) ήταν οι κορυφαίες για την Σερραϊκή ομάδα. Ρεπό έχει την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Πανσερραϊκού.

Διαιτητές: Κλεπουσνιώτου – Μιχελή

Δεκάλεπτα: 17-5, 27-18 (ημ.), 42-22, 62-37.

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Χωλοπούλου Ν. 4, Μαραγκού 5 (1), Μπακιρτζίδου 8, Τζιαμπάζη 13 (3), Χωλοπούλου Μ. 6, Μαμούδη 2, Θανοπούλου 4, Σπάιτς 20 (4), Γκατζιώλη, Βαρούτη, Γκέγκα, Γκάλιου.

Ασπίς 2001 Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Τονικίδου, Καραλίδου Σ. 10, Μπουτσούκη 10 (2), Χατζηαντωνίου 1, Μοϊσένκου 6, Βασιλειάδου 2, Αντώνογλου 1, Πετρίδου 5, Συμεωνίδη 2, Καραλίδου Β. , Τασελαρίδου, Χαλκίδου.