Πρεμιέρα με ήττα στην Δράμα για το Ρούπελ, που “κυνηγούσε” στο σκορ από πολύ νωρίς !

ΚΑΟΔ  61-49  ΡΟΥΠΕΛ

Με το αριστερό ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα το Ρούπελ, αφού γνώρισε την ήττα στην Δράμα από τον ΚΑΟΔ με 61-49 σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να το “κλέψει”. Ένα άσχημο ξεκίνημα (20-02) και αρκετοί χαμένοι αιφνιδιασμοί σε συνδυασμό με χαμένα αμυντικά ριμπάουντ δεν επέτρεψαν στους “μπλε” να κάνουν κάτι παραπάνω στο Κυριακάτικο παιχνίδι.

Νωχελικό ξεκίνημα, αδυναμία να ακολουθήσουν τον ρυθμό και αστοχία επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν και να προηγηθούν με 20-2 στο 7′, με το Ρούπελ να ρίχνει την διαφορά με το τέλος του δεκαλέπτου (22-9). Στην 2η περίοδο, η ομάδα του Κοκολιού έδειξε σφυγμό, βρήκε πόντους με το ντεμπούτο του Σιδερίδη να είναι πολύ καλό και μείωσε σε 33-28. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 37-30.

Στην 3η περίοδο, οι “μπλε” μείωσαν και πάλι στους 5 (38-33), αλλά “κόλλησαν” επιθετικά και οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι διψήφιες διαφορές με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 51-38. Όσο και αν προσπάθησε το Ρούπελ στο τέταρτο δεκάλεπτο, δεν μπόρεσε να διεκδικήσει το ματς απόρροια των χαμένων αμυντικών ριμπάουντ και των πολλών εύκολων χαμένων αιφνιδιασμών.

Οι Δραμινοί επικράτησαν με 12 πόντους και πλέον οι Σιδηροκαστρινοί στοχεύουν στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Αρίων Ξάνθης την προσεχή Κυριακή (16/10) στο Σιδηρόκαστρο.

Διαιτητές: Κωνής-Αναστασιάδης Γ.

Δεκάλεπτα: 22-9, 37-30, 51-38, 61-49

ΚΑΟ Δράμας (Γρηγοριάδης): Μαρκόπουλος 6(2), Σιταρίδης 3(1), Στυλίδης 19(1), Γαϊτανίδης, Γρούδος 2, Κουμλέλης 12(1), Παπαπασχάλης 2, Καβαργύρης 6(2), Ραντοσάβλιεβιτς 11, Δομζαρίδης, Χριστοφορίδης.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Κάτος 3, Φραγκούλης 5(1), Δατσιάδης 11(1), Κεμανετζής, Δαλαγκόζης 3(1), Λουλούδης, Τοπολίγκας, Γκούτζιας 4, Παπαδόπουλος Γ. 7, Μπαζτέκας, Σιδερίδης 14(4), Δαμιανάκος 2.

6ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

Ανατόλια-Βασιλικά 25-18(10), 44-37(20), 57-47(30), 71-71(κ.α.), 77-84(τελικό)

ΓΑΣ Κομοτηνή-Γαλάτιστα  16-22(10), 33-32(20), 49-41(30), 70-51(τελικό)

ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ασπίδα Ξάνθης 8-18(10), 23-44(20), 33-61(30), 48-79(τελικό)

Αρίων Ξάνθης-Ελπίδα Αμπελοκήπων  11-15(10), 20-41(20), 29-66(30), 58-86(τελικό)

ΚΑΟ Δράμας-Ρούπελ Σιδηροκάστρου  22-9(10), 37-30(20), 51-38(30), 61-49(τελικό)

Διγενής Λακκώματος-Απόλλων Καλαμαριάς 19-20(10), 34-46(20), 41-75(30), 48-86(τελικό)