“Πλήρωσαν” την αστοχία τους και ηττήθηκαν στην Κατερίνη οι “λιονταρίνες” !

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ  47-39  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Με τέτοια επιθετική συγκομιδή θα ήταν αδύνατο να γυρίσουν νικήτριες από την Κατερίνη οι γυναίκες του Πανσερραϊκού, οι οποίες γνώρισαν την ήττα από τον Πιερικό με 47-39 σε ένα σκληρό και πολύ κλειστό παιχνίδι. Οι “λιονταρίνες” έχασαν σημαντική ευκαιρία για τα playoffs, κράτησαν όμως την επιμέρους διαφορά από το πρώτο παιχνίδι και στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος, θα ξεκαθαρίσει η ακριβής βαθμολογική θέση.

Αναφορικά με το παιχνίδι, οι “λιονταρίνες” δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στο σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι όντας ιδιαίτερα άστοχες από το ξεκίνημα. Ο Πιερικός πήρε προβάδισμα 8 πόντων από το δεκάλεπτο (15-7) και έφτασε και στο +10 (27-17) με την λήξη του ημιχρόνου, με τις “κόκκινες” να έχουν σημαντικό θέμα στην επίθεση.

Η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη βρήκε λύσεις στην τρίτη περίοδο, αλλά η διαφορά δεν κατέβηκε κάτω από τους 6-7 πόντους και η ομάδα της Κατερίνης είχε σταθερό προβάδισμα (39-31 στο 30′). Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε, αλλά η αστοχία του δεν του επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, γνωρίζοντας την δεύτερη διαδοχική ήττα και πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα. Τους Πάνθηρες υποδέχεται την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου (5/3) το σύνολο του coach Ρούλη.

Διαιτητές: Διαμαντής-Καννής

Δεκάλεπτα: 15-7, 27-17, 39-31, 47-39

Πιερικός Αρχέλαος (Φώτας): Στράτου 6, Τελίδου 24(3), Μάντη, Καρανικόλα 2, Παπαζιώγα, Μπαγκλαρίδου 2, Λάππα 7, Μπουμπουλέντρα 2, Κιολέογλου 2, Ζαρκανέλα, Πιπερίδου.

Πανσερραϊκός (Ρούλης):  Χωλοπούλου Σ. 8(1), Μαραγκού 9, Μπακιρτζίδου 4, Τζιαμπάζη 3, Χωλοπούλου Μ. 6, Θανοπούλου, Σπάιτς 9.