Πήρε το “θρίλερ” το Ρούπελ και πέτυχε 3η διαδοχική νίκη !

ΡΟΥΠΕΛ
  79-76  ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ  (70-70 κ.α)

Το Ρούπελ σε μια πολύ δύσκολη εβδομάδα, όπου σημαδεύτηκε από τραυματισμούς, αρρώστιες, σπουδές κατάφερε να πανηγυρίσει το ροζ φύλλο στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης χάρη σε ένα τρομερό σλάλομ του Φραγκούλη και καλάθι δυο πόντων στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας.

Έχοντας σημαντικά προβλήματα και μη διαθέσιμους Δατσιάδη, Τοπολίγκα, Λουλούδη οι “μπλε” είχαν έλλειψη βάθους, με τις δυο ομάδες να ξεκινάνε με τον ίδιο τρόπο το παιχνίδι. Το 6-9 έγινε 20-13 χάρη σε ένα επιθετικό ξέσπασμα, ενώ με καλάθι στην λήξη ήρθε το 20-15 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι περιόρισαν τους γηπεδούχους και μείωσαν, με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-32.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το 25′ (43-38), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και προηγήθηκαν λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο ωστόσο έληξε ισόπαλο (51-51). Στην 4η περίοδο, το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά με τις δυο ομάδες να εναλλάσονται στο σκοράρισμα, με την Ασπίδα να προηγείται με 68-69 στα 13”. Το Ρούπελ υπέπεσε σε λάθος, ο Παπαϊωάννου αστόχησε και στις δυο βολές, ο Αγγελόπουλος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ στα 6” και ευστόχησε στην πρώτη με τον Φραγκούλη να τρέχει όλο το γήπεδο και να ισοφαρίζει σε νεκρό χρόνο ξεσηκώνοντας την κερκίδα. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του Φώτη Κοκολιού κατόρθωσε να πανηγυρίσει την μεγάλη νίκη, αφού το σουτ της Ασπίδας δεν βρήκε στόχο.

Με αυτή την νίκη, το Ρούπελ ισοφάρισε την Ξάνθη στα μεταξύ τους παιχνίδια σε περίπτωση που χρειαστεί και ανέβηκε στην προνομιούχο 4η θέση έχοντας ωστόσο παιχνίδι παραπάνω από Ανατόλια και Βασιλικά. Πλουραλισμός στην επίθεση για τους “μπλε”, οι οποίοι έχουν μπροστά τους δυο εβδομάδες για να προετοιμαστούν για την τελική ευθεία του πρωταθλήματος, όπου με 3/3 μοιάζει εφικτό η κατάληψη της 3ης – 4ης θέσης. Στους Αμπελόκηπους πηγαίνει το Ρούπελ την Κυριακή 5 Μαρτίου στο τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι της κανονικής περιόδου.

Διαιτητές: Ντόντης-Κουρόγλου

Δεκάλεπτα: 20-15, 37-32, 51-51, 70-70(κ.α.), 79-76

Ρούπελ (Κοκολιός): Κάτος 14(1), Φραγκούλης 12(1), Κεμανετζής 9(1), Δαλαγκόζης 13(2), Γιαννάτος, Γκούτζιας 12, Παπαδόπουλος 8, Σιδερίδης 11(1).

Ασπίδα (Παναγιωτόπουλος): Σαββουλίδης, Αγγελόπουλος 23, Παπαϊωάννου 10(2), Στουρνάρας 10, Παπανικολάου 4, Παυλάκης 8, Παναγιωτόπουλος, Κάλφας 2, Ρούμογλου, Γεωργίου 4, Πιεβάλιτσα 15(3).