spot_imgspot_img

Πήρε το “θρίλερ” απέναντι στην ΔΕΚΑ και συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού ο Πανσερραϊκός STIHL !

Γιατί να εμπιστευτείτε το SerresSport

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL
  57-54  ΔΕΚΑ

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε έστω και δύσκολα ο Πανσερραϊκός STIHL, ο οποίος επικράτησε σε ένα κλειστό παιχνίδι της ΔΕΚΑ και σημείωσε την 12η του νίκη σε 17 αναμετρήσεις ανεβαίνοντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τα “λιοντάρια” κέρδισαν στις λεπτομέρειες και 3 αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας δείχνουν να έχουν κλειδώσει την είσοδο τους στα playoffs ανόδου.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο και ολοκληρώθηκε με 17-15 και στο οποίο τραυματίστηκε ο Μιλόσεβιτς και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Στην 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι με επιθετική πολυφωνία, βρήκαν σκορ και ανέβασαν την διαφορά στο +7 (37-30) με την λήξη του ημιχρόνου με την ΔΕΚΑ να μένει κοντά χάρη στο τρομερό πρώτο μέρος του εξαιρετικά ταλαντούχου, Λιοτόπουλου (17 πόντους).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΔΕΚΑ “εγκλώβισε” τον Πανσερραϊκό και από το πουθενά πήρε κεφάλι στο σκορ, με τους “κόκκινους” να πετυχαίνουν 6 πόντους και την περίοδο να κλείνει στο 43-45. Με το σκορ στο 47-50 στο 35′, ο Πανσερραϊκός βρήκε λύσεις με δίποντο του Κεραμάρη, βολές του Γρίψιου και τρίποντο του Ντίνου και προηγήθηκε με 54-50 στο 38′. Η ΔΕΚΑ μείωσε σε 54-52, αλλά ο Μάντζιος έβαλε ένα δύσκολο δίποντο από την γωνία στα 25”. Η ομάδα του Νικολαϊδη με 2/2 βολές μείωσε σε 56-54 για να αστοχήσει στις δυο βολές ο Γεωργιανός στα 7”. Ο Χριστοδούλου πήρε το μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ και ο Μάντζιος με μια εύστοχη βολή στο 1” διαμόρφωσε το 57-54. Ο Κόνσουλας πήγε να πετύχει ένα απίθανο καλάθι αρκετά πίσω από το κέντρο, αλλά η μπάλα αφού βρήκε ταμπλό και στεφάνι κατέληξε άουτ και τα “λιοντάρια” πανηγύρισαν άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνος με “καρδιοχτύπι”.

Στην Σταυρούπολη πηγαίνει το Σάββατο (11/3) ο Πανσερραϊκός STIHL με στόχο άλλη μια εκτός έδρας νίκη στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 37-30, 43-45, 57-54.

Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Αχτσής, Μιλόσεβιτς 2, Μάντζιος 6, Γρίψιος 11, Κεραμάρης 12, Γεωργιανός 8(1), Ντίνος 8 (2), Χριστοδούλου 10.

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης-Χατζηβρέττας): Λιοτόπουλος 26(3), Σουτζόπουλος 10(1), Καλαποθαράκος 4, Πατρίκης, Καπετάκης 4, Τουλούπης 3, Κόνσουλας 7.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

Μακεδονικός-ΠΣ Ευκαρπίας  29-11(10), 52-30(20), 80-48(30), 96-65(τελικό)

ΜΓΣ Γέφυρας-Σταυρούπολη ΕΚ 15-17(10), 32-31(20), 54-42(30), 75-61(τελικό)

Πανσερραϊκός-ΔΕΚΑ 17-15 (10), 37-30 (20), 43-45 (30), 57-54 (τελικό)

ΑΟ Πολυγύρου-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 15-13(10), 17-41(20), 37-57(30), 51-85(τελικό)

Ερμής Λαγκαδά-ΧΑΝΘ (7/3, 19:00)

Ρεπό: Λεύκιππος Ξάνθης