spot_imgspot_img

Πέρασαν από την Νεάπολη οι γυναίκες του Πανσερραϊκού και τώρα έχουν μπροστά τους το μεγάλο ντέρμπι με τον Ηρακλή !

Γιατί να εμπιστευτείτε το SerresSport

ΝΕΑΠΟΛΗ  53-75  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Ανεβάζοντας ρυθμό στην 2η περίοδο και κλειδώνοντας την 10η φετινή νίκη στις αρχές της 4ης περιόδου, οι “λιονταρίνες” στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο μεγάλο εντός έδρας ντέρμπι της προσεχούς Κυριακής (12/2) απέναντι στον Ηρακλή. Η Νεάπολη ήταν ανταγωνιστική για άλλο ένα παιχνίδι, αλλά η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη με τις Χωλοπούλου Ν. (23π.) και Τζιαμπάζη (21π.) να είναι εξαιρετικές, έφτασε σε άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνος.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού, οι γηπεδούχες μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 20-19 στο δεκάλεπτο, με τις “λιονταρίνες” να βελτιώνουν την αμυντική τους λειτουργία πρωτίστως στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους 9-20 να προηγούνται με +10 (29-39) στην λήξη του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο, η Νεάπολη προσπάθησε να μείνει “ζωντανή” και εν μέρη τα κατάφερε. Ο Πανσερραϊκός, ωστόσο με εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο (8-21) έφτασε σε μια άνετη νίκη στο πλαίσιο της 15η αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας.

Διαιτητές: Δημούδης-Πλιάκος

Δεκάλεπτα: 20-19, 29-39, 45-54, 53-75

Π.Κ Νεάπολης (Παγκούτσος): Παράσχου 13, Θωμαΐδου 4, Υδραίου 1,  Ιακωβίδου, Παπαδοπούλου 9(1), Κρανιώτη 16, Ρότσικου, Κυριακού 2, Αγγελακίδου 8(1).

Πανσερραϊκός (Ρούλης):  Χωλοπούλου Σ. 23(2), Μαραγκού 4, Μπακιρτζίδου 4, Τζιαμπάζη 21(6), Χωλοπούλου Μ. 6(1), Μαμούδη 4, Θανοπούλου 3(1), Σπάιτς 10(1), Γκάλιου, Ρούλη.