Πέρασαν από την Καβάλα και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση οι “λιονταρίνες” !

Σε ένα εξ αρχής αμφίρροπο παιχνίδι με τις ομάδες εμφανώς ανέτοιμες, ο Πανσερραϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου θα υποδεχτεί την Τετάρτη (21/09) στο ΔΑΚ Σερρών το Πανόραμα. Με σημείο κλειδί την εξαιρετική εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο και με την Σέρβα, Σπάιτς να “συστήνεται” με εμφατικό τρόπο, η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη έφυγε με το διπλό από το κλειστό της Καλαμίτσας.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τον Πανσερραϊκό να έχει το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του όντας πάνω στο σκορ στο δεκάλεπτο (9-15) και στο ημίχρονο (30-32). Η 3η περίοδος ήταν και αυτή που έδωσε την νίκη-πρόκριση, αφού με καλές άμυνες και καλές επιλογές στην επίθεση, ο Πανσερραϊκός έτρεξε επιμέρους 6-15 για να προηγηθεί με 36-47 στο 30′. Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να γυρίσουν στο παιχνίδι, αλλά οι φιλοξενούμενες με την Σπάιτς (21π.) να ηγείται στο επιθετικό κομμάτι και τις Μπακιρτζίδου (12π.), Θανοπούλου (11π.) να την βοηθούν, έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνος με 44-58.

*Πριν την έναρξη του αγώνα η Διοίκηση της ομάδας των Πανθήρων, βράβευσε τις παίκτριες του Πανσερραϊκού Μ.Γ.Σ. και πρώην παίκτριες της ομάδας της Καβάλας, Θάλεια Μαραγκού και Ελπίδα Τζιαμπάζη.

**Η Διοίκηση και τα μέλη της αποστολής του Πανσερραϊκού Μ.Γ.Σ. στην Καβάλα, ευχαριστούν τους παράγοντες της ομάδας των Πανθήρων, για την άψογη φιλοξενία.

Διαιτητές: Κωνής-Μιχέλη

Τα δεκάλεπτα: 09-15, 30-32 (ημιχ.), 36-47, 44-58.

Πάνθηρες Καβάλας (Αστεριάδης): Πενέλη 3, Μαλίγκατζη 5(1), Τσάντα 7, Κανελλοπούλου 3(1), Γιαχολάρι 6(2), Παναγιωτίδου 5(1), Τριανταφύλλου 12, Απούλτση 2, Πετρουσέφσκα 1, Λυκάκη.

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Χωλοπούλου 2, Μαραγκού 1, Γκατζιώλη 5(1), Μπακιρτζίδου 12, Τζιαμπάζη 4(1), Θανοπούλου 11(2), Γκάλιου 2, Σπάιτς 21(3), Φωτιάδου, Γκέκα, Βαρούτη Χ., Βαρούτη Α.