Πέρασαν “αέρας” από την Καβάλα οι Ίκαροι, νίκη στο τοπικό ντέρμπι για την Α.Ε.Σ !

ΝΕΟΙ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ  75-91  Γ.Σ ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχαν οι Ίκαροι στην Καβάλα απέναντι στους Νέους της Ένωσης, που είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί έχοντας κάποιοι εξ αυτών και εμπειρίες από το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας, που μετέχει η ομάδα της Καβάλας. Οι “κυανοκίτρινοι” με πλουραλισμό στην επίθεση και κορυφαίο για άλλο ένα παιχνίδι τον Ασημάκη έφτασαν εύκολα στο ροζ φύλλο αφού μετά το πρώτο δεκάλεπτο και ιδίως στην 3η περίοδο αύξησαν πολύ την υπέρ τους διαφορά.

Με φρενήρη ρυθμό και μεγάλη περιφερειακή ευστοχία οι Καβαλιώτες ξεκίνησαν καλύτερα και πέτυχαν 25 πόντους στην 1η περίοδο, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν και αυτοί πολύ καλοί επιθετικά κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +1 (25-26). Με καλύτερη άμυνα και την ίδια επιθετική ευχέρεια, οι Ίκαροι αύξησαν την διαφορά στους 9 (44-53) με την λήξη του ημιχρόνου.

Οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου “καθάρισαν” το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, με την διαφορά σε κάποια σημεία να ξεπερνάει και τους 20 πόντους. Χωρίς τους Απαζίδη και Ταχυρίδη αγωνίστηκαν οι γηπεδούχοι, δυο παίχτες που έχουν κομβικό ρόλο σε αυτή την ομάδα. Ακολουθεί η βατή εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στους Τιτάνες Δράμας.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 44-53, 54-71, 75-91.

ΓΣ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Μπουτάκογλου): Δάγκουλας 10(1) Λαδιάς 2, Χασάπης 8, Δημητρακάς 10(2), Θεοδοσιάδης 10, Μηνάς 8 (1), Καραλιβανός 5, Ασημάκης 21(2), Σιδηρόπουλος 8 (2), Μυλωνόπουλος 9 (1), Γούνας, Δούκας.

Α.Ε.Σ  68-49  ΗΡΑΚΛΕΙΑ

Χάρη σε ένα ιδανικό δεύτερο δεκάλεπτο η νεανική ομάδα της Α.Ε.Σ υπερκέρασε το εμπόδιο της Ηράκλειας σε παιχνίδι, που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό της Ομόνοιας “Βασ. Αγοραστός”.

Με επιμέρους σερί 26-8 στην δεύτερη περίοδο οι “γαλάζιοι” άφησαν πίσω το κακό πρώτο δεκάλεπτο, που κυριάρχησε η Ηράκλεια (11-14) και πήγαν στα αποδυτήρια με +15 (37-22). Στην επανάληψη, οι παίχτες του Χρήστου Γκαβανόζη δεν άφησαν τους παίχτες του Σπύρου Ιωαννίδη να πλησιάσουν και έφτασαν εύκολα στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Καντζουρίδης-Αλευράς

Τα δεκάλεπτα 11-14, 37-22ημιχ., 58-38, 68-49.

ΑΕ Σέρρες (Γκαβανόζης Χρ): Γουγουσιάδης, Λάτσιος 3(1), Γρούνης 3(1), Σαρρής 8, Θεοχαρίδης, Κακλίδης 9, Καραπέπερας 6, Θεοφανίδης 4, Μπανάβας 9(1), Χατζόπουλος 9(1), Ντώνες 6, Πεχλιβανίδης 11.

ΑΟ Ηράκλειας (Ιωαννίδης-Παναγιωτίδης): Αρβανιτίδης 2, Καραγεωργάκης 4, Ρέμπας 6, Καρανικόλας 15(1), Μέσσας 1, Χορτομάρης 5, Κεχρής 2, Κουτσάκης 8, Χαραλαμπίδης 5 Δάφκος 1.