Πάλεψε για το διπλό, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον ισχυρό ΓΑΣ το Ρούπελ !

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ  66-61  ΡΟΥΠΕΛ

Η εξ αρχής δύσκολη αποστολή κόντρα στον ΓΑΣ δεν στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία για το Ρούπελ, που ναι μεν έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του, μπορούσε να το “κλέψει” αλλά πάλι κάτι του έλειπε για να έρθει ένα σπουδαίο διπλό. Οι “μπλε” το πάλεψαν, δεν το παράτησαν ωστόσο έφυγαν με την 7η τους ήττα σε 14 αγώνες και πλέον έχουν ένα must win παιχνίδι με το Ανατόλια στο Σιδηρόκαστρο (5/2), αν θέλουν να παραμείνουν στο κόλπο της τετράδας.

Αναφορικά με το παιχνίδι, ο ΓΑΣ ξεκίνησε καλύτερα (9-4) αλλά το Ρούπελ μετά το νωθρό του ξεκίνημα ισορρόπησε και ισοφάρισε σε 16-16 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έχοντας σημαντικό πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ. Στην 2η περίοδο, Ο ΓΑΣ ξέφυγε με +6 (24-18), ωστόσο οι “μπλε” έριξαν την διαφορά στους 4 (32-28) με την λήξη του πρώτου μέρους έχοντας για κορυφαίο τους τον Κάτο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίχτες του Φώτη Κοκολιού έπαιξαν άμυνα, βρήκαν μεγάλα τρίποντα και προσπέρασαν με 43-45 πριν το τρίποντο του Κουτσοβασίλη στην εκπνοή για να έρθει το 46-45 στο 30′. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμη δυο καλάθια για το +5, με το Ρούπελ να απαντάει άμεσα και με τρίποντο του Παπαδόπουλου να προσπερνάει με 50-51. Κάτος και Δαλαγκόζης απάντησαν με τρίποντα στις επιθέσεις του ΓΑΣ για το 54-57 στο 35′. Η ομάδα της Κομοτηνής, όμως βρήκε καλύτερες επιλογές, πέτυχε και ένα τυχερό τρίποντο και με σερί 8-0, προηγήθηκε με 62-57 στο 38′. Το Ρούπελ έκανε την απέλπιδα προσπάθεια και μείωσε σε 62-61 με τον Ναλμπάντη να πετυχαίνει καθοριστικό καλάθι στα 20” (αλλά να χάνει την βολή). Με το σκορ στο 64-61, ο Σιδερίδης αστόχησε στις δυο βολές, στην διεκδίκηση η μπάλα κατέληξε στους γηπεδούχους και οι διαιτητές άφησαν το παιχνίδι να συνεχιστεί (ενώ προηγήθηκαν δυο καθαρά φάουλ) με την ομάδα της Κομοτηνής να πανηγυρίζει την νίκη.

Διαιτητές: Ξενικάκης – Ράπτης
Δεκάλεπτα: 16-16, 32-28, 46-45, 66-61
ΓΑΣ Κομοτηνής (Φωτεινάκης): Μπίλιος 3(1), Γεωργίου 2, Περρής 20, Κάφφκε, Αρχιμανδρίτης 22( 2), Κουτσοβασίλης 6(2), Ναλμπάντης 4, Παπανδριόπουλος 7(1), Χριστοφορίδης, Ριννης, Χαλίλ 4.
Ρούπελ (Κοκολιός): Κάτος 23(3), Φραγκούλης 8 (2), Δατσιάδης, Κεμανετζής 2, Δαλαγκόζης 11(3), Γκούτζιας 8, Παπαδόπουλος 5 (1), Σιδερίδης 4.