spot_imgspot_img

Νίκη με +13, έξαλλοι πανηγυρισμοί και ένα ματς μακριά από το όνειρο της Γ’ Εθνικής το Ρούπελ !

Γιατί να εμπιστευτείτε το SerresSport

ΡΟΥΠΕΛ  67-54  ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ

Σε ένα σκληρό και γεμάτο ένταση παιχνίδι το Ρούπελ είχε cojones για να γυρίσει στο ματς από το 58-54 στο 35′ και με τρίποντο του Κάτου, 3/3 βολές του Γιαννάτου και 1/2 βολές του Δαλαγκόζη το 65-54 στα 21” ισοφαρίστηκε το σκορ του πρώτου αγώνα (αρκούσε το +11). Ένα μεγάλο κλέψιμο του Δαλαγκόζη και 2/2 βολές διαμόρφωσαν το 67-54 με τον Αναγνώστου να αστοχεί στην εκπνοή σε τρίποντο.

Ένα βήμα απέμεινε για τους “μπλε”, ώστε να πανηγυρίσουν την μεγάλη άνοδο στην Γ’ Εθνική κατηγορία. Η εκτός έδρας αναμέτρηση στις Φέρες (29/5) να συνδυαστεί με νίκη ή να ηττηθεί η Αγία Βαρβάρα από τον Αστέρα για να λάβει τυπικό χαρακτήρα η μακρινή έξοδος του Ρούπελ.

Το φιλμ του αγώνα

Με τον Σπανό στην σύνθεση του (μοναδικό του φετινό παιχνίδι με τους “μπλε”) και με τον κόσμο να δίνει βροντερό παρόν ντέρμπι περιμέναμε στην αρχή και έτσι έγινε. Το 9-9 στην αρχή έγινε 23-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τον Παπαδόπουλο να ξεκινάει εξαιρετικά και τον Λουλούδη να μπαίνει “καυτός”¨από τον πάγκο. Η Αγία Βαρβάρα μείωσε στον πόντο (23-22) στο 13′, αλλά με τον Σπανό να δίνει πολλές λύσεις, το Ρούπελ πήρε “αέρα” 11 πόντων (33-22) στο 18′ με το ημίχρονο να κλείνει στο +9 (34-25).

Με τον Παπαδόπουλο να κάνει καταπληκτικό 3ο δεκάλεπτο, τον Κάτο να μπαίνει στην εξίσωση του παιχνιδιού και την άμυνα να είναι πολύ καλή, η ομάδα του Νίκου Κηρύκου ανέβασε την διαφορά στους 16 (47-31) και είχε την ευκαιρία να τελειώσει την αναμέτρηση, αλλά οι Καβαλιώτες έμειναν στο παιχνίδι με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 51-39. Το 54-42 στο 31′ έδωσε το πάνω χέρι στην ομάδα μας, αλλά οι φιλοξενούμενοι με 5 συνεχόμενα τρίποντα έριξαν την διαφορά στους 4 (58-54) 5′ πριν την λήξη. Οι παίχτες του Νίκου Κηρύκου βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και δίνοντας όλο τους τον εαυτό έφτασαν στο +13 με το κλειστό γυμναστήριο Σιδηροκάστρου να παίρνει “φωτιά”.

Με κορυφαίο τον Παπαδόπουλο (18π.), τον Σπανό να δίνει λύσεις, τον Δαλαγκόζη να κάνει το κλέψιμο και να πετυχαίνει τις 3 τελευταίες κρίσιμες βολές και όλη την ομάδα να δίνει ότι έχει, ακόμη και όταν όλα έδειχναν να γέρνουν στην άλλη πλευρά, το Ρούπελ πήρε την μεγάλη νίκη με την απαραίτητη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 34-25, 51-39, 67-54.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κηρύκος): Κάτος 7(1), Φραγκούλης 4(1), Κεμανετζής 5(1), Δαλαγκόζης 8(1), Γιαννάτος 3, Λουλούδης 12(2), Παπαδόπουλος 18, Τοπολίγκας, Σπανός 10(1).

Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος): Στεφανίδης 5, Αναγνώστου 7(1), Μαρκόπουλος 13(2), Ζωτίδης, Μπαλαμπουγιούκης 15(3), Σουλίδης 4, Βασιλόπουλος 7(1), Πέπα, Λαζαρίδης 3(1).