spot_imgspot_img

Μπορούσε και το κάτι παραπάνω ο Πανσερραϊκός, που είχε πολύ καλή εικόνα !

Γιατί να εμπιστευτείτε το SerresSport

ΓΕΦΥΡΑ  78-68  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

“Άπραγος” γυρίζει από την Θεσσαλονίκη ο Πανσερραϊκός στην εξ αρχής πολύ δύσκολη αποστολή κόντρα στην 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Γέφυρα. Οι παίχτες του Γιώργου Μασλαρινού πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση και βρέθηκαν και πάνω στο σκορ στο πρώτο μέρος (39-42), αλλά έμειναν από δυνάμεις στο τέταρτο δεκάλεπτο και γνώρισαν μια ήττα εντός προγράμματος.

Όσον αφορά την χθεσινή αναμέτρηση, η ομάδα του Μασλαρινού ξεκίνησε πολύ καλά και με καλή άμυνα και έλεγχο του ριμπάουντ έλεγξε το πρώτο δεκάλεπτο που ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο (13-13). Στην 2η περίοδο, οι “κόκκινοι” ήταν καταιγιστικοί στο επιθετικό κομμάτι πετυχαίνοντας 29 (!) πόντους, αλλά η Γέφυρα δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν βρίσκοντας απαντήσεις χάρη στο ποιοτικό της ρόστερ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-42.

Η 3η περίοδος αποδείχθηκε καθοριστική, με τους γηπεδούχους να δίνουν δικαιώματα και ευκαιρίες στα “λιοντάρια”, τα οποία ωστόσο είχαν επιθετικό πρόβλημα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 55-52 στο 30′. Η Γέφυρα μπήκε αποφασιστικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρά τις προσπάθειες των παιχτών του Μασλαρινού, η νίκη είχε “γείρει” προς την πλευρά των “πορτοκαλί”.

Αξιοσημείωτο του χθεσινού παιχνιδιού οι 0 πόντοι του πρώτου σκόρερ ως τώρα στην σεζόν για τα “λιοντάρια”, Άλκη Στεφανίδη. Ντίνος και Χριστοδούλου (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τον Πανσερραϊκό, με τον Μπρόζο (20π.) και τον Μπένα (17π.) να κάνουν μεγάλη “ζημιά”. Την επόμενη αγωνιστική οι “κόκκινοι” έχουν ρεπό.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου-Εκίζογλου

Τα δεκάλεπτα: 13-13,39-42,55-52,78-68.

Γέφυρα (Xατζηκυριακίδης): Kελεσίδης 4, Mπρόζος 20(4), Mπάρμπας, Σαββίδης 5(1), Παπαδόπουλος 2, Aνδρέου, Xατζηκυριακίδης 9(1), Στράτος, Mπένας 17(3), Kαλαϊτζίδης 8(1), Kαλογιαννίδης 11(1)

Πανσερραϊκός (Mασλαρινός): Στεφανίδης, Nτίνος 14(2), Δατσιάδης 8(1), Γεωργιανός 9(1), Xριστοδούλου 14, Δημητρακάς 10(2), Kεραμάρης, Γκούτζιας, Aσημάκης 3, Mπίλιος 4, Xαρίτογλου 6(2), Παγωνίδης.