Με τρίποντη “βόμβα” στα 2” η Πυλαία κέρδισε και πάλι τις γυναίκες του Πανσερραϊκού σε ματς – θρίλερ !

Α.Ε ΠΥΛΑΙΑΣ  59-56  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, η Πυλαία ευτύχησε να βρει το μεγάλο τρίποντο στα 2” πριν την λήξη και να φτάσει σε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη απέναντι στις γυναίκες του Πανσερραϊκού, που πάλεψαν και έφτασαν πολύ κοντά αλλά γνώρισαν την 3η τους φετινή ήττα και 2η από την ίδια ομάδα.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού, οι παίκτριες του Πασχάλη Ρούλη μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με το ξεκίνημα ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το ισχνό +2 (12-14). Στην 2η περίοδο, το παιχνίδι συνέχισε να έχει όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +2 (28-26) για την ομάδα της Πυλαίας.

Στην 3η περίοδο, οι “λιονταρίνες” ανέβασαν την επιθετική τους συγκομιδή και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 3 πόντων (39-42) στο 30′. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν και με το σκορ στο 56-56, η Κωστανάκη με μεγάλο τρίποντο έδωσε την νίκη στην ομάδα της.

Στις λεπτομέρειες χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό, ο οποίος τα έδωσε όλα και πλέον επικεντρώνεται στο επόμενο παιχνίδι με την ουραγό ΑΓΕ Πιερίας στο ΔΑΚ Σερρών “Ιωάννης Τσιντσάρης” την επόμενη εβδομάδα (29/1). Ντεμπούτο με τις “κόκκινες” έκανε η 18χρονη φοιτήτρια, Ουμενγκόζι.

Διαιτητές: Νικολαϊδης-Πάνος

Δεκάλεπτα: 12-14, 28-26, 39-42, 59-56.

Α.Ε Πυλαίας (Λίτσου): Τσούπα 5, Κωστανάκη 15(3), Διαμαντοπούλου 12, Μαγδαλιανίδου, Βαντσιούρη 6, Κουράτορα 5(1), Καραμπατζάκη 16(1).

Πανσερραϊκός (Ρούλης):  Χωλοπούλου Σ. 14, Μαραγκού 8(2), Ουμενγκόζι 2, Μπακιρτζίδου 6, Τζιαμπάζη 3(1), Χωλοπούλου Μ. 9, Θανοπούλου 7(1), Σπάιτς 7(1).