Με τέτοια άμυνα πως να μην προκριθεί και πάλι ο Πανσερραϊκός STIHL ?!

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL  60-49  ΔΕΚΑ

Με οδηγό την άμυνα, ο Πανσερραϊκός πέτυχε άλλη μια σπουδαία πρόκριση μπροστά στο κοινό του και συνεχίζει στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος αποκτώντας ρυθμό, παιχνίδια και το βασικότερο, ψυχολογία ενόψει συνέχειας. Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη για τρίτο σερί εντός έδρας παιχνίδι για το Κύπελλο κράτησε την αντίπαλη ομάδα πολύ χαμηλά και πήρε αυτό που δικαιούταν.

Όσον αφορά το φιλμ του αγώνα, τα “λιοντάρια” μπήκαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 7-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σημαντικά. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 17-15 με τον αρχηγό των “κόκκινων”, Παντελή Γεωργιανό να ξεκινάει πολύ καλά μπροστά και πίσω. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πανσερραϊκός ανέβασε ακόμη περισσότερο την άμυνα του, πίεσε και βρήκε πόντους από Γρίψιο, Μάντζιο αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα με την λήξη του ημιχρόνου (34-27).

Όσο η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη ήταν προσηλωμένη στο να “χαλάσει” το παιχνίδι της ΔΕΚΑ μέσα από την άμυνα, τόσο οι Θεσσαλονικείς δεν έβρισκαν λύσεις και κάπως έτσι ήρθε και η διψήφια διαφορά (47-36 στο 30′). Τα “λιοντάρια” διαχειρίστηκαν άψογα την επιμέρους διαφορά και με τον Κεραμάρη να συνεισφέρει σημαντικά στις δεύτερες επιθέσεις, έφτασαν σε ακόμη μια νίκη – πρόκριση.

Πρόκειται για μια πολύ σημαντική νίκη, που έρχεται μετά από την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και δείχνει την άμεση αντίδραση της Σερραϊκής ομάδας, κάτι το οποίο επισήμανε και ο coach Κακιούζης πριν το παιχνίδι. Πλέον, ο Πανσερραϊκός αγωνίζεται και πάλι στο “σπίτι” του για την 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης την επόμενη Τετάρτη (19/10). Αυτή την φορά, στις Σέρρες θα έρθει η ομάδα της Ελευθερούπολης, που αγωνίζεται στην Elite League Ερρίκος Ντυνάν και λογίζεται no.1 φαβορί για την άνοδο στην Basket League.

Ωστόσο, ο Πανσερραϊκός έχει μπροστά του το Σάββατο (15/10, 17:00) και το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Γέφυρα για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Παπαγερίδης-Χρυσάφης (Δραγκίογλου)

Δεκάλεπτα: 17-15, 34-27, 47-36, 60-49

Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Αχτσής 4, Μιλόσεβιτς 11, Γρίψιος 10, Γεωργιάνος 9 (1), Χριστοδούλου 2, Κεραμάρης 5 (1), Μπίλιος 2, Μάντζιος 10, Αποστολίδης, Ντίνος 7 (1), Χατζόπουλος.

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Πούντος, Τουλούπης 10 (1), Καπετάκης, Τσιροπούλης Ι. 16 (1), Τσιροπούλης Μ., Θεογιάννης, Σουτζόπουλος 6 (1), Πασχαλίδης, Παλαμίδας 10, Βαϊντέρλης, Καλαποθαράκος 7, Αβραμίδης.