Με “ξέσπασμα” στην 4η περίοδο έκανε το 1-0 το Ρούπελ… Ήττα στην Καβάλα για τον Γυμναστικό!

Ρούπελ 73-51 Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης  (1-0)

Ένα νωχελικό Ρούπελ με προβλήματα στο επιθετικό κομμάτι έδωσε δικαίωμα στην Ολυμπιάδα, που εγκλώβισε με την άμυνα της τους γηπεδούχους. Οι “μπλε”, ωστόσο που σχεδόν καθ’ όλη την διάρκεια είχαν ένα +8, με εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο εξασφάλισαν την νίκη και πέτυχαν το 1-0 στην σειρά.

Επηρεασμένη από την αλλαγή έδρας (το παιχνίδι έγινε στην Ηράκλεια) και αδυνατώντας να βρει “αντίδοτο” στην άμυνα των φιλοξενουμενων, η ομάδα του Νίκου Κηρυκου ξεκίνησε νευρικά και κάνοντας αρκετά λάθη. Παρόλα αυτά ξέφυγε από νωρίς με 14-4 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 16-8 με Κάτο και Λουλούδη να ξεκινούν καλά την αναμέτρηση. Στην 2η περίοδο η ομάδα της Αλεξανδρούπολης όντας εύστοχη από την περιφέρεια, έβαλε ακομη μεγαλύτερη αντίσταση στους γηπεδούχους, που με δύο τρίποντα στο φινάλε του ημιχρόνου από τον Δαλαγκόζη, διαμορφώθηκε το 33-25 (σκορ ημιχρόνου).

Το Ρούπελ μπήκε αποφασιστικά στο τρίτο δεκάλεπτο ανεβάζοντας την πίεση στην μπάλα με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στο +12 (40-28), αλλά δύο τρίποντα του Δρούμπαλη κατέβασαν την διαφορά στους 5 (40-35). Ο Κεμανετζης μπήκε στην εξίσωση του αγώνα και με συνεχόμενους πόντους βοήθησε ώστε το δεκάλεπτο να κλείσει πάλι στο +8 (49-41) σε ένα ωραίο παιχνίδι.

Με πίεση στην μπάλα και την πρώτη πάσα, τον Δαλαγκόζη να βρίσκεται σε καλή ημέρα, τον Φραγκούλη να “σβήνει” τον Ξαφένια και τον Γιαννάτο να συνεισφέρει και στις δύο πλευρές, το Ρούπελ έκανε εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και δεν έδωσε παραπάνω δικαιώματα στους “κόκκινους” πανηγυριζοντας το 1-0 με τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες.

Το επόμενο Σάββατο (26/03) θα πραγματοποιηθεί ο δεύτερος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων, με τους “μπλε” να καλούνται να πετύχουν το 2-0 και να αποκλείσουν την Ολυμπιάδα παίρνοντας την πρόκριση στην τελική φάση.

Διαιτητές: Νέδογλου Ζ. – Καντζουρίδης

Τα δεκάλεπτα: 16-08,33-25,49-41,73-51.

Ρούπελ (Κηρυκος): Κάτος 8(2), Φραγκούλης 9(2),Λουλούδης 11, Κεμανετζής 9, Δαλαγκόζης 16(5), Μπαζτεκας,Γιαννάτος10,Παπαδόπουλος 6,Τοπολιγκας 2, Γεωργιανός 2,Ζωηρός.

Ολυμπιάδα: Καζάκος 2, Δρούμπαλης 12(3),Βλούνταρτσικ 3, Δαβουδάνης 12(3), Ξαφένιας 11(2), Κελεπίδης, Ζιούτης 4, Σοβωνίδης 7, Κάτσικας, Γερακόπουλος.

Αγία Βαρβάρα 76-58 Γ.Σ Σέρρες (1-0)

Έχοντας εξ αρχής το προβάδισμα στην αναμέτρηση, η Αγία Βαρβάρα έκανε το 1-0 στην σειρά με τον Γυμναστικό, ο οποίος προσπάθησε και μείωσε και σε 6 πόντους στο 25′ (47-41) αλλά δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός στην συνέχεια.

Με σημαντική έλλειψη τον Χατζηανδρέου και την επιστροφή στην δράση του Χατζή μετά από δύο χρόνια, ο Γυμναστικός βρέθηκε από πολύ νωρίς να κυνηγάει στο σκορ, με την Αγία Βαρβάρα να βασίζει πολύ το παιχνίδι της στο μακρινό σουτ. Το 21-7 του πρώτου δεκαλεπτου και το 37-19 στην συνέχεια έδωσαν μεγάλο “αέρα” στους γηπεδούχους που είδαν ωστόσο την ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου να μειώνει σε 39-28 στο ημίχρονο.

Με καλή άμυνα και εξίσου καλή επιθετική λειτουργία οι “ταύροι” μείωσαν στους 6 (47-41) στο 25′, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Η διαφορά ξέφυγε γρήγορα σε διψήφια νούμερα και πλέον ο Γυμναστικός καλείται να βελτιωθεί αν θέλει να πάει την σειρά σε τρίτο παιχνίδι κερδίζοντας στην έδρα του το επόμενο Σάββατο (26/03).

Διαιτητές: Κατρακάρης – Ανεστάκης

Δεκάλεπτα: 21-7, 41-29 (ημ.), 57-42, 76-58

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Μυλωνόπουλος 3 (1), Λαδιάς 2, Σιδερίδης 8 (1), Παλιαχάνης 7 (1), Χατζής 14 (1), Πεχλιβάνος 2, Σιδηρόπουλος 14 (4), Δούκας 8 (2), Γκολογκίνας, Δάγκουλας, Χασάπης.