Με “μέταλλο” νικητή πέρασαν και από την Ξάνθη οι γυναίκες του Πανσερραϊκού και έκαναν… Καλά Χριστούγεννα εντός παρκέ !

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ  40-52  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Για άλλο ένα παιχνίδι οι γυναίκες του Πανσερραϊκού έδειξαν νοοτροπία νικητή και παρά την μέτρια απόδοση τους για τρία δεκάλεπτα, κατάφεραν με σπουδαία άμυνα και επιμέρους 4-18 να επικρατήσουν και στην Ξάνθη επί της Ασπίδας ανεβαίνοντας στο 7-2 και κυνηγώντας πλέον μόνο τον πρωτοπόρο Ηρακλή. Οι “λιονταρίνες” με αυτή την νίκη αποχαιρετούν το 2022 με τον καλύτερο δυνατό τρόπο (2η θέση στον βαθμολογικό πίνακα) και έχουν μπροστά τους ξεκούραση και δουλειά μέχρι το επόμενο εντός έδρας παιχνίδι σε περίπου ένα μήνα από τώρα (15/1).

Αναφορικά με το παιχνίδι, οι “κόκκινες” πήραν προβάδισμα στο σκορ από νωρίς (9-16 δεκάλεπτο), αλλά οι γηπεδούχες πλησίασαν σε απόσταση 4 πόντων με την λήξη του ημιχρόνου σε ένα σκληρό παιχνίδι με τις άμυνες να κυριαρχούν (22-26 ημιχ.).

Στην 3η περίοδο, οι παίκτριες του Πασχάλη Ρούλη δεν έβρισκαν λύσεις επιθετικά και βρέθηκαν να χάνουν με 36-34 στο 30′ από την ψυχωμένη Ασπίδα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο οι “λιονταρίνες” έδειξαν και πάλι ψυχή και με εξαιρετική άμυνα και καλές επιθετικές επιλογές έφτασαν σε ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνος.

“Έσφιξε” τα δόντια και αγωνίστηκε η Χωλοπούλου Ν. παρά τις ενοχλήσεις που είχε από τα μέσα της εβδομάδας, ενώ και η Μαραγκού παρά το διάστρεμμα που αντιμετώπισε στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άφησε αβοήθητη την ομάδα της και τα έδωσε όλα μέχρι το τέλος. Μπακιρτζίδου και Θανοπούλου συμπλήρωσαν τις προαναφερθείσες με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τις γυναίκες του Πανσερραϊκού να πανηγυρίζουν στο φινάλε.

Διαιτητές: Ντόντης-Μιχέλης

Δεκάλεπτα: 9-16, 22-26, 36-34, 40-52

Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Τονικίδου 2 , Καραλίδου Σ. 17, Μπουτσούκη 12(4), Χατζηαντωνίου, Πετρίδου, Συμεωνίδη, Καραλίδου Β., Τασελαρίδου 9, Χαλκίδου.

Πανσερραϊκός (Ρούλης):  Χωλοπούλου Σ. 7 , Μαραγκού 12, Μπακιρτζίδου 14, Τζιαμπάζη 5(1) , Θανοπούλου 9(1), Σπάιτς 5, Ρούλη, Βαρούτη, Γκέγκα, Μαμούδη.