spot_imgspot_img

Μεγάλη νίκη κόντρα στον Ηρακλή για τις “λιονταρίνες” !

Γιατί να εμπιστευτείτε το SerresSport

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  58-52  ΗΡΑΚΛΗΣ

Σπουδαία εντός έδρας επιτυχία για τις “κόκκινες”, οι οποίες έριξαν στο “καναβάτσο” τον Γηραιό και τον πλησίασαν στο ένα βαθμό. Οι παίκτριες του Σπύρου Ιωαννίδη όντας εξ αρχής πάνω στο σκορ και με κορυφαίες Μπακιρτζίδου,Τσάντα και Πελτέκη κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των φιλοξενουμένων και να πανηγύρισουν το ροζ φύλλο αγώνος, το οποίο αφιέρωσαν στην άτυχη αθλήτρια τους, Μαρία Δαμιανάκου που αποχώρησε από την αναμέτρηση με ενοχλήσεις στο γόνατο (σύντομα θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση της).

Σε ένα κλειστό παιχνίδι, που παρακολούθησε αρκετός κόσμος στο κλειστό της Ομόνοιας, ο Πανσερραϊκός είχε από το ξεκίνημα ένα ισχνό προβάδισμα (13-10 δεκάλεπτο), το οποίο και αύξησε στην 2η περίοδο ξεφεύγοντας με 31-24 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηρακλή ήταν καλύτερη και πλησίασε στο σκορ σε 41-37 και σαν να μην έφτανε αυτό οι φιλοξενούμενες πέρασαν και μπροστά στο σκορ στις αρχές της 4ης περιόδου. Οι “λιονταρίνες” αφυπνίστηκαν, ανέβασαν την απόδοση τους και στις δυο πλευρές του γηπέδου και κατόρθωσαν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα παραμένοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 9-6 μια εβδομάδα πριν το ντέρμπι στην Καβάλα με τους Πάνθηρες.

Τα δεκάλεπτα: 13-10,31-24,41-37,58-52.

Πανσερραϊκός (Ιωαννίδης): Βάννα 4, Βαρούτη Χ., Τσάντα 16, Μπακιρτζίδου 16, Σιάκα, Πελτέκη 11, Βαρούτη Α., Θανοπούλου 3(1), Δαμιανάκου, Πιτσιάβα 8, Γκέγκα.

Ηρακλής (Αστεριάδης Κ.-Κολοκυθάς): Τσουμπερλή 8, Γιαννούδη 12(1), Παπαροϊδάμη 1, Πετρίδου Π., Σωτηρέλη, Παππά 3(1), Λογδανίδου 6, Ουζούνη 12.