Μεγάλη “απόδραση” και ιδανικός α’ γύρος για τις “λιονταρίνες” !

Πάνθηρες Καβάλας 65-72 Πανσερραϊκός ΜΓΣ

Η ομάδα γυναικών του Πανσερραϊκου Μ.Γ.Σ. πανηγύρισε τη νίκη, κόντρα στους Πάνθηρες Καβάλας, με σκορ 72-65, στο κλειστό γυμναστήριο Καλαμίτσας, για την 9η αγωνιστική της Α2 Εθνικής κατηγορίας!

Με ψυχή οι «λιονταρίνες» γύρισαν το παιχνίδι στην 3η περίοδο και πήραν σπουδαία νίκη μέσα στην Καβάλα που τους εδραίωσε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 4ου ομίλου της Α2 Εθνικής μπάσκετ.

Τα κορίτσια του Ρούλη μπορεί να ξεκίνησαν μουδιασμένα στο Κλειστό Γυμναστήριο Καλαμίτσας και να βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμη και με 9 πόντους, στο 3ο δεκάλεπτο, κατάφεραν με σκόρερ τις Μαραγκού (24π, 2τρ) και την Χωλοπούλου (17π, 3τρ) να γυρίσουν υπέρ τους το ματς.

Μάλιστα πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (54-52) με τρίποντη «βόμβα» buzzer beater από τα 9 μέτρα της Μαραγκού, με την λήξη του 10λέπτου. Στην 4η περίοδο, ο Πανσερραϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα χάρη στην εξαιρετική του άμυνα, δεν απειλήθηκε και έφτασε στο μεγάλο διπλό.

* Όλη η ομάδα, αφιέρωσε τη νίκη αυτή στην οικογένεια του αδικοχαμένου Βασίλη, ανιψιού του Εφόρου Θεόδωρου Καντά.

Διαιτητές: Καραβάς-Μπαράκου

Δεκάλεπτα: 20-16, 39-35, 52-54, 65-72

Πάνθηρες Καβάλας (Αστεριάδης-Λογοθέτης): Μαμαλίγκατζη 19(3) , Μουταφίδου, Τσάντα 4, Κανελλοπούλου, Γιαχολλάρι 3(1), Παναγιωτίδου 6(2) , Τριανταφύλλου 6, Λυκάκη 10, Πετρουσέφσκα 10, Πενέλη 7(1) .

Πανσερραϊκός (Ρούλης):  Χωλοπούλου Σ. 17(3), Μαραγκού 24(2), Μπακιρτζίδου 10, Τζιαμπάζη 8(2) , Μαμούδη, Θανοπούλου 4 , Σπάιτς 7, Βαρούτη Χ., Γκέγκα, Γκάλιου 2, Ρούλη.