“Κλείδωσε” τα playoffs και την 3η θέση με περίπατο ο Πανσερραϊκός STIHL !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL  78-50  ΕΥΚΑΡΠΙΑ

Ευρεία νίκη, είσοδος και μαθηματικά στα playoffs και χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές περιείχε το “μενού” στο παιχνίδι του Πανσερραϊκού STIHL κόντρα στην Ευκαρπία. Οι “κόκκινοι” επικράτησαν πολύ εύκολα έχοντας εξ αρχής μεγάλο προβάδισμα δείγμα της σοβαρότητας με την οποία αντιμετώπισαν την αναμέτρηση και με πολυφωνία στην επίθεση και πολλά διαφορετικά σχήματα εξασφάλισαν την 14η νίκη σφραγίζοντας την 3η θέση στην κανονική περίοδο. Μάλιστα, στην τελευταία αγωνιστική (01/04) υπάρχει σενάριο τα “λιοντάρια” να καταλάβουν την 2η θέση. Χωρίς τον Μιλόσεβιτς, τον Χριστοδούλου και τον Νικολόπουλο (δεν έχει κάνει ακόμη το ντεμπούτο του με τα “λιοντάρια”) αγωνίστηκαν οι γηπεδούχοι.

Με τον νεαρό Χατζόπουλο να κάνει εξαιρετικό ξεκίνημα και όλη την υπόλοιπη ομάδα να μπαίνει δυναμικά από την αρχή, ο Πανσερραϊκός STIHL προηγήθηκε με 29-14 στο δεκάλεπτο. Ο coach Κακιούζης άνοιξε πολύ γρήγορα το rotation χρησιμοποιώντας όλους τους αθλητές του, ενώ το ντεμπούτο του με τον Πανσερραϊκό STIHL στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής έκανε και ο νεαρός Ιωαννίδης (που συνδυάζει μπάσκετ και σπουδές στην Αμερική) και αυτό το διάστημα προπονείται με τους “κόκκινους”. Το ημίχρονο έκλεισε στο 42-24.

Στο δεύτερο μέρος, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα και με την Ευκαρπία να μην μπορεί να προβληματίσει τον Πανσερραϊκό οδηγηθήκαμε σε ένα παιχνίδι, που το μόνο άγνωστο ήταν το τελικό σκορ. Ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση στον Λεύκιππο Ξάνθης (1/4) με την οποία ολοκληρώνεται η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Ντούρας – Ισιγώνης – Αγραφιώτης Β.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 42-24, 60-40, 78-50.

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Ιωαννίδης 12 (3), Γρίψιος 11 (3), Αχτσής 4, Γεωργιανός 7, Κεραμάρης 11 (1), Ντώνες, Μάντζιος 13 (1), Ντίνος 4, Σαρρής, Χατζόπουλος 16 (1).

Ευκαρπία (Δάδαλης): Καπλάνης 3, Τσίγκας 2, Παλαμήδας 8, Παγώνης, Βάνης 1, Μπαδής 11 (2), Παπουτσής, Σανιώτης 2, Κρίτσικας 6, Τζίμας 5, Μουρατίδης 12 (4).