Καλύτερος ο πρωτοπόρος Αίαντας, έσπασε το σερί του Πανσερραϊκού !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  61-76  ΑΙΑΝΤΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ

Έχοντας εξ αρχής πολύ δύσκολη αποστολή ο Πανσερραϊκός δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός κόντρα στον δυνατό και πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα, Αίαντα Ευόσμου και γνώρισε την ήττα στο κλειστό της Ομόνοιας μετά από 3 διαδοχικά θετικά αποτελέσματα. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο, αλλά μετά το 21-24 στο 14′ δεν είχαν απαντήσεις στον πλουραλισμό και την ευστοχία των φιλοξενουμένων και ηττήθηκαν πέφτοντας στο 8-10.

Με τις δυο ομάδες να ξεκινούν νευρικά στην αναμέτρηση τα πρώτα λεπτά πέρασαν χωρίς σκορ, με τον Στεφανίδη στην συνέχεια να δίνει το “έναυσμα” και με 8 πόντους και μια ασίστ να βάζει την ομάδα του πάνω στο σκορ με τους Θεσσαλονικείς να “πληγώνουν” τους Σερραίους από την γραμμή των ψηλών με τον Κιγμέτογλου και τον Καλαμπάκα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 17-20. Στην 2η περίοδο, οι “κόκκινοι” κρατούσαν μια μικρή απόσταση (22-26), αλλά Μάρουσιτς και Γαλανίδης ανέβασαν την απόδοση του Ευόσμου και σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές των γηπεδούχων το ημίχρονο έκλεισε στο -12 (24-36) για την ομάδα του Πανσερραϊκού.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο, με τον Αίαντα να είναι εύστοχος από την περιφέρεια και να μην απειλείται ιδιαίτερα από την ομάδα του Γιώργου Μασλαρινού, η οποία δεν μπόρεσε να κατεβάσει την διαφορά σε μονοψήφια νούμερα. Το 45-57 στο 30′ και η γενικότερη εικόνα του παιχνιδιού δεν έδιναν την ελπίδα για ανατροπή στον φίλαθλο κόσμο που βρέθηκε στο μικρό κλειστό της Ομόνοιας. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 18 πόντους (50-68), με το τελικό σκορ να αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

Η 21η αγωνιστική περιλαμβάνει ακόμη μια πολύ δύσκολη αποστολή για τα “λιοντάρια”, που ταξιδεύουν στην Γέφυρα (20/3, 17:00), που “συγκατοικεί” στην κορυφή αλλά υστερεί στην ισοβαθμία με τον Αίαντα.

Τα δεκάλεπτα: 17-20,24-36,45-57,61-76.

Πανσερραϊκός (Μασλαρινός): Στεφανίδης 18(2), Ντίνος 3(1), Δατσιάδης 6, Γεωργιανός 8(1), Χριστοδούλου 6, Δημητρακάς 2, Κεραμάρης 5(1), Γκούτζιας, Ασημάκης 8, Μπίλιος 2, Χαρίτογλου 3(1).

Αίας (Κωστόπουλος): Μπαλτζόπουλος, Αναστασόπουλος 7(1), Γαλανίδης 11(3), Μάρουσιτς 12, Κιγμέτογλου 14, Κάντζος 2, Καλαμπάκας 9, Παπαδόπουλος 5(1), Δεληγιώργης 8(1), Κοτσάνος 8.