“Καθάρισαν” στην 3η περίοδο οι “λιονταρίνες” και επέστρεψαν στις νίκες !

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ  43-77  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Για ένα ημίχρονο κράτησε η αντίσταση της Πιερίας στο παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό. Οι “λιονταρίνες” με πολύ καλή απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο “καθάρισαν” με την υπόθεση νίκη και κατάφεραν να πανηγυρίσουν την 3η τους νίκη σε 4 αγώνες επιστρέφοντας στον δρόμο των επιτυχιών.

Έχοντας αρκετά προβλήματα τραυματισμών και προερχόμενος από εντός έδρας ήττα, ο Πανσερραϊκός “ζορίστηκε” ένα ημίχρονο αλλά είχε και πάλι το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 29-37, ενώ στην 3η περίοδο, οι παίκτριες του Πασχάλη Ρούλη κυριάρχησαν στο παρκέ και πήραν σημαντική διαφορά, καθώς προηγήθηκαν με 38-60. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον προπονητή των “κόκκινων” να χρησιμοποιεί και τις νεαρές αθλήτριες που είχε στην διάθεση του.

Σε τρομερή ημέρα η Τζιαμπάζη που πέτυχε 20 πόντους με 5 τρίποντα, ενώ 16 πόντους πρόσθεσε η Χωλοπούλου, 13π. η Σπάιτς και 10π. η Θανοπούλου. Την Νεάπολη υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική ο Πανσερραϊκός (20/11) για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε σήμερα την πρώτη της νίκη.

Διαιτητές: Πλιάκος, Θώμος

Δεκάλεπτα: 19-22, 29-37, 38-60, 43-77

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Τσενεκίδου 2, Μπεκιάρη, Κουρτέση, Ηλιάδου, Παπουτσίδου, Τσιαλαμάνη 11, Δόβα 20 (1), Παυλίδου 4, Μελικίδου, Μυστρίδου 4, Καραχαρίση, Τόσκα 2.

ΜΓΣ Πανσερραϊκός (Ρούλης): Χωλοπούλου Σ. 16 (1), Μπουροπούλου, Φωτιάδου 4 (1), Μπακιρτζίδου 8, Τζιαμπάζη 20 (5), Γκέκα, Μαμούδη 4, Ρούλη 2, Επαμεινώνδα, Θανοπούλου 10 (1), Σπάιτς 13.