Κέρδισαν και περιμένουν την οριστική βαθμολογία οι γυναίκες του Πανσερραϊκού για να μάθουν το ζευγάρι τους στα playoffs !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
  55-46  ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

Έκαναν το χρέος τους οι “λιονταρίνες” απέναντι στους Πάνθηρες Καβάλας και κέρδισαν στο ΔΑΚ Σερρών “Ιωάννης Τσιντσάρης” στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Παρά την 11η νίκη σε 16 αγώνες, η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη τερμάτισε στην 4η θέση (τα αποτελέσματα ήταν απρόβλεπτα) και περιμένουν την Δευτέρα την ΕΟΚ να προχωρήσει στην οριστική βαθμολογία, με την Πυλαία να κινδυνεύει να αφαίρεση δυο βαθμών. Σε αυτή την περίπτωση, οι “λιονταρίνες” θα αντιμετωπίσουν τον Πιερικό με μειονέκτημα έδρας και την σειρά στο 1-1, ενώ σε διαφορετική περίπτωση τον Ηρακλή με μειονέκτημα έδρας και την σειρά στο 2-0.

Αναφορικά με το παιχνίδι της Κυριακής, οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν πάνω στο σκορ με 21-13. Στην 2η περίοδο, η ομάδα της Καβάλας ανέβασε την απόδοση της και μείωσε σε 32-28 στο ημίχρονο.

Οι Πάνθηρες συνέχισαν εξίσου καλά και στην τρίτη περίοδο και πέρασαν μάλιστα και μπροστά στο σκορ (35-38), ωστόσο ο Πανσερραϊκός με σερί 7-0 έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (42-38). Στην 4η περίοδο, η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα περιμένοντας να μάθει τον αντίπαλο της στα playoffs ανόδου.

Χωλοπούλου (15π.), Μαραγκού (15π.) και Μπακιρτζίδου (10π.) ξεχώρισαν από τις “κόκκινες”. Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισαν η Πετρουσέφσκα (12π.) και η Μαμαλίγκατζη (9π.).

Διαιτητές: Ντόντης-Λαμπρέλλης

Δεκάλεπτα: 21-13, 32-28, 42-38, 55-46

Πανσερραϊκός (Ρούλης):  Χωλοπούλου Σ. 15(1), Μαραγκού 15(2), Μπακιρτζίδου 10, Τζιαμπάζη 6(2), Χωλοπούλου Μ. 3, Μαμούδη, Θανοπούλου 3, Σπάιτς 2, Γκατζιώλη , Γκέγκα 1.

Πάνθηρες Καβάλας (Αστεριάδης-Λογοθέτης): Μαμαλίγκατζη 9(2), Μουταφίδου 2, Τσάντα 6, Γιαχολλάρι 3(1), Παναγιωτίδου 3, Τριανταφύλλου 4, Λυκάκη 7, Πετρουσέφσκα 12.