“Ζωντανός” στο κυνήγι της 4ης θέσης ο Γυμναστικός, που πέτυχε διπλή νίκη κόντρα στην Προσοτσάνη !

Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ  63-43  ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ

Μια κομβική νίκη, που τον κρατάει “ζωντανό” όσον αφορά την είσοδο στα playoffs πέτυχε ο Γυμναστικός, ο οποίος πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση και “πνίγοντας” με την άμυνα του, κέρδισε εύκολα την Προσοτσάνη και υπερκάλυψε και την διαφορά 9 πόντων που είχε ηττηθεί εκτός έδρας.

Με οδηγό την άμυνα και με μπροστάρηδες Παλιαχάνη (21π.) και Σιδηρόπουλο (15 με 5 τρίποντα) ο Γυμναστικός κατάφερε να πάρει σημαντική διαφορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο όπου το θέαμα ήταν άσχημο (10-09). Στην 2η περίοδο οι “ταύροι” άλλαξαν άρδην την εικόνα τους, με το πρώτο μέρος να κλείνει στο 36-20 χάρη σε σερί 26-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Δραμινοί μείωσαν σε 44-32, αλλά οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα, παίζοντας ώριμα στην επίθεση και μην αντιμετωπίζοντας κανένα πρόβλημα στο αμυντικό κομμάτι. Με αυτό τον τρόπο οι “ταύροι” πέτυχαν μια μεγάλη νίκη που έψαχναν πολύ καιρό και πλησίασαν τους Δραμινούς στον ένα βαθμό 5 “στροφές” πριν το τέλος της κανονικής περιόδου.

Χωρίς τον Σιδερίδη παρατάχθηκαν οι “πράσινοι”. Στα αξιοσημείωτα και δυσάρεστα του αγώνα το επεισόδιο που οδήγησε σε ολιγόλεπτη διακοπή, ανάμεσα στους παίχτες των δύο ομάδων λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης με τους διαιτητές να αποβάλλουν δύο παίχτες από κάθε ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 10-9,36-20,49-35,63-43.

Γυμναστικός (Μπουτάκογλου): Παλιαχάνης 21(4),Μυλωνόπουλος 5(1), Λαδιάς 5(1),Σιδηρόπουλος 15(5), Δάγκουλας 2, Γκολογκίνας 4,Χατζηανδρέου 2,Χασάπης 2,Παγωνίδης 3(1),Δούκας 4,Πεχλιβάνος.

Προσοτσάνη : 7,Καρατσομπάνης 4,Παλτόγλου 5(1),Κουτσίδης 11, Πατένταλης 6,Καραϊσκάκης 6(1),Ασλαμαζίδης, Δουλκέρογλου,Γουδούτσης 3,Ζήσης 1.