Εύκολα οι Ίκαροι, “φόρτσαρε” στο δεύτερο μέρος η Α.Ε.Σ και πέρασε από την Ηράκλεια !

Γ.Σ ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ  97-60  ΝΕΟΙ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

Ξεκίνησαν από εκεί που το άφησαν οι Ίκαροι, οι οποίοι δεν συνάντησαν την παραμικρή αντίσταση και κέρδισαν εύκολα την ομάδα νέων της Ένωσης το απόγευμα της Κυριακής στο ΔΑΚ Σερρών “Ιωάννης Τσιντσάρης”. Η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου ήταν κυρίαρχη σε όλο το παιχνίδι και με εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο, κλείδωσε την νίκη και πανηγύρισε την 10η νίκη σε 11 αγώνες παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την Αγία Βαρβάρα.

Δεκάλεπτα: 23-16, 51-33, 72-48, 97-60.

Γ.Σ Ίκαροι Σερρών (Μπουτάκογλου): Δάγκουλας 7, Θεοδοσιάδης 4, Ανδρικάκης 4, Μηνάς 11, Ασημάκης 21(2), Γούνας 8, Χασάπης 4, Λόγυρος 18(3), Δημητρακάς 8(1), Σιδηρόπουλος 12(1).

Νέοι Ένωσης Καβάλας : Αλμπάνης 7(1), Καραγιάννης 13, Γεμετζόπουλος, Παπανικολάου, Σεϊτανίδης, Κακαρίτης 16(1), Συκαίος, Καμπουρέλης, Μπαής, Ευαγγελίδης 14(1), Κοριτσίδης 8, Κούμρογλου 2.

ΗΡΑΚΛΕΙΑ  56-70  Α.Ε.Σ

Η Α.Ε.Σ πανηγύρισε την νίκη στο τοπικό ντέρμπι στην Ηράκλεια, αφού “ζορίστηκε” ιδιαίτερα για ένα ημίχρονο. Η Ηράκλεια ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και ιδίως στο δεύτερο δεκάλεπτο και μάλιστα προηγήθηκε με 25-22 με την λήξη του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Χρήστου Γκαβανόζη ανέβασε την επίθεση της και προσπέρασε με +7 (41-48) για να κλειδώσει την νίκη στην τελευταία περίοδο έχοντας για κορυφαίους τους Χατζόπουλο, Σαρρή.

Με αυτή την νίκη, η Α.Ε.Σ ανέβηκε στο 7-3, ενώ η Ηράκλεια του Σπ. Ιωαννίδη έπεσε στο 4-6. Στην Προσοτσάνη πηγαίνουν την επόμενη αγωνιστική οι “κόκκινοι”, ενώ οι “γαλάζιοι” έχουν ρεπό.

Διαιτητές : Κεφαλάς – Νέδογλου Αρ.

Δεκάλεπτα: 14-17, 25-22, 41-48, 56-70.

Ηράκλεια (Ιωαννίδης – Παναγιωτίδης): Αρβανιτίδης, Καραγεωργάκης, Ρέμπας 2, Λαζαρίδης 8(1), Καρανικόλας 12, Στάσας 7, Κουντουράς 15(2), Σουμπενιώτης, Κεχρής , Χορτομάρης 2, Ιωαννίδης 10.

Α.Ε.Σ (Γκαβανόζης): Μπανάβας 11, Λάτσιος 2, Γρούνης, Σαρρής 15(1), Κώστογλου, Σκαρλατόπουλος, Καραπέπερας 2, Θεοφανίδης 4, Ντώνες 11(1), Πεχλιβανίδης 6, Γουγουσιάδης, Χατζόπουλος 19.