Επαγγελματική νίκη στην Ευκαρπία πριν το ντέρμπι με τον Λεύκιππο για τα “λιοντάρια” !

ΕΥΚΑΡΠΙΑ  63-72  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL

Παρά την μέτρια αγωνιστική του απόδοση ο Πανσερραϊκός STIHL έπαιξε όσο έπρεπε και πέρασε από την Ευκαρπία κερδίζοντας την ομώνυμη ομάδα με 63-72. Οι “κόκκινοι” ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και παρά την πίεση της Ευκαρπίας, βρήκαν τις λύσεις και έφυγαν με ένα πολύ σημαντικό διπλό 10 ημέρες πριν το μεγάλο έντος έδρας παιχνίδι με τον Λεύκιππο Ξάνθης, με το οποίο θα ολοκληρωθεί και ο πρώτος γύρος.

Αναφορικά με την εξέλιξη του παιχνιδιού, τα “λιοντάρια” ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 6-17 με τον Μάντζιο να ξεκινάει ιδανικά. Η Ευκαρπία, ωστόσο μείωσε σε 11-17 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο (21-22), αλλά οι παίχτες του Γιάννη Κακιούζη με “όπλο” την άμυνα, ξέφυγαν με 10 πόντους στο ημίχρονο (22-32).

Στην 3η περίοδο, τα “λιοντάρια” άργησαν να μπουν στο παιχνίδι και οι γηπεδούχοι με ένα τρομερό 6λεπτο, πέτυχαν 22 πόντους ρίχνοντας την διαφορά στον πόντο (44-45) στο 25′. Οι “φωνές” του coach Κακιούζη έπιασαν τόπο και ο Πανσερραϊκός πήρε διαφορά 7 πόντων (46-53) με την λήξη του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα στην συνέχεια και έφυγαν από την Θεσσαλονίκη με μια σημαντική νίκη.

Διαιτητές: Χρυσάφης-Χατζηχαρίσης-Τοπαλίδης

Δεκάλεπτα: 11-17, 22-32, 46-53, 63-72

ΠΣ Ευκαρπίας (Δαδάλας): Μουρατίδης 8(2), Βάνης 11, Παγώνης 2, Τσίγκας 19(3), Μούμογλου 3(1), Μπαδής 16(4), Καπλάνης 4.

Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Αχτσής, Μιλόσεβιτς 16(4), Γρίψιος 14(3), Γεωργιανός 11(1), Χριστοδούλου 5, Κεραμάρης 4, Μάντζιος 8, Ντίνος 13(1), Χατζόπουλος.