spot_imgspot_img

Εντός έδρας ήττα στο καλάθι για τον Πανσερραϊκό STIHL, που είχε επιθετικό πρόβλημα !

Γιατί να εμπιστευτείτε το SerresSport

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL
  50-53   ΓΕΦΥΡΑ

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι με τις άμυνες να παίζουν κυρίαρχο ρόλο, η μια ομάδα έδινε το παιχνίδι στην άλλη στα τελευταία καθοριστικά λεπτά ενός δραματικού αγώνα. Ο Πανσερραϊκός δεν μπόρεσε να πάρει μια μεγάλη νίκη, με τον Μιλόσεβιτς να είναι ο μοιραίος στις τελευταίες επιθέσεις, καθώς υπέπεσε σε δυο σημαντικά λάθη. Οι γηπεδούχοι παρά την εξαιρετική τους άμυνα για άλλο ένα παιχνίδι, ήταν απελπιστικά άστοχοι μπροστά κάτι που αποτυπώνεται και στους 50 πόντους (19 ! στο δεύτερο ημίχρονο).

Με το πρώτο δεκάλεπτο να ξεκινάει ιδανικά για τους “κόκκινους”, που προηγήθηκαν ακόμη και με διψήφια διαφορά χάρη στο καλό ξεκίνημα Γεωργιανού και Γρίψιου, η Γέφυρα αντέδρασε και μείωσε σε 19-17 στο 10′. Στην 2η περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη ανέβασε και πάλι την διαφορά, αλλά οι φιλοξενούμενο βρήκαν και πάλι λύσεις με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο +4 (31-27) χάρη στο επιθετικό ταλέντο του Σιώπη.

Στην 3η περίοδο, ο Πανσερραϊκός έχασε τελείως τον επιθετικό του ρυθμό και αστοχώντας σε περιφερειακά σουτ έδωσε την ευκαιρία στους Θεσσαλονικείς να προσπεράσουν και να βρεθούν πάνω με 2 πόντους (39-41) στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να βρίσκουν με δυσκολία τον δρόμο προς το καλάθι (43-43 στο 36′), με την Γέφυρα να προηγείται με 45-49 και τον Γεωργιανό να μειώνει στον πόντο (48-49). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 50-51 στο τελευταίο λεπτό, ο Μιλόσεβιτς έκανε καθοριστικό λάθος σε πάσα στα 7”, αλλά ο Χρυσόπουλος αστόχησε και στις δυο βολές δίνοντας “ζωή” στους γηπεδούχους και στην κερκίδα. Στο ριμπάουντ, ο Σέρβος point guard υπέπεσε εκ νέου σε λάθος και με καλάθι στην εκπνοή, η Γέφυρα έφυγε με το διπλό από τις Σέρρες.

Κορυφαίοι για τον Πανσερραϊκό οι Γρίψιος (15π.) και Γεωργιανός (12π.) , που διακρίθηκαν στο πρώτο μέρος καθώς στο δεύτερο μέρος τα “λιοντάρια” πέτυχαν συνολικά 19 (!) πόντους. Σιώπης, Χρυσόπουλος και Κουτουξίδης έκαναν μεγάλη “ζημιά” στους “κόκκινους”, καθώς πέτυχαν αθροιστικά 43 πόντους. Ρεπό έχει την επόμενη αγωνιστική ο Πανσερραϊκός.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Ταρενίδης Κ.-Χρυσάφης

Δεκάλεπτα: 19-17, 31-27, 39-41, 50-53

Πανσερραϊκός (Κακιούζης-Κηρύκος): Αχτσής, Μιλόσεβιτς 3, Γρίψιος 15(1), Γεωργιανός 12(3), Χριστοδούλου 12, Κεραμάρης 2, Μπίλιος 5(1), Μάτζιος 1, Αποστολίδης, Ντίνος, Χατζόπουλος.

ΜΓΣ Γέφυρας (Τζιβάνης): Κελεσίδης 4, Πολυμένης 1, Μπάρμπας, Φόρογλου, Χρυσόπουλος 12(1), Σιώπης 20(5), Κουτουξίδης 11, Αλευρίδης, Καλαϊτζίδης 5(1), Οκλαλιώτης, Λαζάρου, Στράτος.