Διπλό στους Αμπελόκηπους για το Ρούπελ, που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση !

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ  71-82  ΡΟΥΠΕΛ

Με εμφατικό τρόπο πέρασε από τους Αμπελόκηπους το Ρούπελ και πέτυχε την 4η διαδοχική του νίκη, με 3 αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε της κανονικής περιόδου. Η ομάδα του Σιδηροκάστρου έχει δυο παιχνίδια στην έδρα της (τελευταία αγωνιστική το προγραμματισμένο ρεπό) και θέλει το 2/2 για να βρεθεί στην προνομιούχο τετράδα και τα playoffs ανόδου.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με το Ρούπελ να προηγείται με +3 (17-20). Στην 2η περίοδο, η Ελπίδα προηγήθηκε με 26-24, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και βρίσκοντας εύκολα καλάθια έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +9 (32-41).

Στην 3η περίοδο, το Ρούπελ κυριάρχησε μπροστά και πίσω και παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ, βρέθηκε να προηγείται με 46-62 στο 30′. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και μείωσαν στους 7 πόντους στο 38′ (66-73). Εκεί, ο Δαλαγκόζης με ένα μακρινό τρίποντο στην λήξη της επίθεσης “τελείωσε” την υπόθεση νίκη και η ψυχραιμία των “μπλε” από την γραμμή της φιλανθρωπίας έδωσε το ροζ φύλλο αγώνος.

Για άλλο ένα παιχνίδι, το Ρούπελ είχε την έμπρακτη στήριξη των φίλων του που ακολούθησαν την ομάδα στην Θεσσαλονίκη. Επιθετική πολυφωνία για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι, με την ομάδα του Φώτη Κοκολιού να έχει 6 διψήφιους παίχτες. Ακολουθεί η σπουδαιότερη αναμέτρηση της χρονιάς (μέχρι την επόμενη) με τα Βασιλικά στο κλειστό γυμναστήριο Σιδηροκάστρου την προσεχή Κυριακή (12/3).

Πριν το τζάμπολ του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή ως ελάχιστος φόρος τιμής για τα θύματα του πολύνεκρου σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 32-41, 46-62, 71-82.

Ελπίδα Αμπελοκήπων (Σπασέγκος): Καμπέρης 13(3), Στεάι 10, Λάτος 3, Τσιβεριώτης 24(2), Γαλατσόπουλος 3, Μαλακόπουλος 5(1), Σαββίδης 5(1), Παπαδόπουλος 2, Μητρόπουλος 3, Ράπι 3(1).

Ρούπελ (Κοκολιός): Κάτος 14(2), Φραγκούλης 13(1), Δατσιάδης 6, Κεμανετζής 12(2), Γιαννάτος 3,Γκούτζιας, Δαλαγκόζης 13(3), Παπαδόπουλος 10(1), Σιδερίδης 11(1).