“Αυτόχειρας” και ήττα σοκ από την Χ.Α.Ν.Θ για τον Πανσερραϊκό STIHL !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL  51-54  Χ.Α.Ν.Θ

Δικό του παιχνίδι έχασε ο Πανσερραϊκός STIHL το απόγευμα του Σαββάτου στο ΔΑΚ Σερρών, αφού το +11 που “έχτισε” μέχρι το 32′ (51-40) το “πέταξε στα σκουπίδια” και με 0 (!) πόντους σε 8 λεπτά γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα και 3η στην έδρα του, με την Χ.Α.Ν.Θ να πετυχαίνει σπουδαίο διπλό στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τα play out.

Με τον Μιλόσεβιτς να ξεκινάει από τον πάγκο λόγω αρρώστιας, που τον ταλαιπώρησε και τον Μάντζιο να κάνει δυναμικό ξεκίνημα, ο Πανσερραϊκός κατάφερε να έχει το πάνω χέρι στην εναρκτήρια πρώτη περίοδο μετά το αρχικό 4-6 και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +6 (17-11). Στην 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι αισθάνθηκαν την πίεση της Χ.Α.Ν.Θ με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 23-23. Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη, βρήκε πόντους από Κεραμάρη και Μάντζιο (κορυφαίος του πρώτου μέρους) κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 6 πόντων (31-25) σε ένα ακόμη κλειστό παιχνίδι (χαρακτηριστικό των “λιονταριών” την φετινή χρονιά).

Στην 3η περίοδο, οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στον πόντο (35-34), αλλά ο Πανσερραϊκός με τον Γεωργιανό να δίνει επιθετικές λύσεις, πήρε και πάλι “αέρα” κλείνοντας το δεκάλεπτο με μαξιλαράκι 7 πόντων (45-38). Το ιδανικό ξεκίνημα με δυο απανωτά τρίποντα Γεωργιανού και Μιλόσεβιτς έδειχναν να “καθαρίζουν” το παιχνίδι με την διαφορά στους 11 (51-40), ωστόσο ένα μεγάλο black out με λανθασμένες επιλογές, αστοχία και δυο μεγάλα καλάθια του Χιτικούδη έφεραν την Χ.Α.Ν.Θ στο +2 (51-53). Η τελευταία επίθεση του Πανσερραϊκού δεν ήταν η κατάλληλη, το σουτ δεν βρήκε στόχο και οι “κόκκινοι” με 0 πόντους σε 8 αγωνιστικά λεπτά, ηττήθηκαν και πηγαίνουν στα Πεύκα (18/2) για να “ρεφάρουν”.

Αρκετό κόσμο είχε το ΔΑΚ Σερρών “Ιωάννης Τσιντσάρης”, ενώ πριν το τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του σεισμού σε Τουρκία και Συρία.

Δεκάλεπτα: 17-11, 31-25, 45-38, 51-54.

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Αχτσής 3(1), Γρίψιος 3(1), Μιλόσεβιτς 3(1), Γεωργιανός 12(3), Χριστοδούλου 3, Κεραμάρης 10, Μάντζιος 15, Ντίνος, Χατζόπουλος 2.

Χ.Α.Ν.Θ (Καραπιπερίδης): Βλάσιος 3, Τσιρογιάννης 10, Ιωάννου 6, Αλτίνης 7(1), Μπρόζος 12(1), Ζιάκας, Ζωϊδης 4, Τσιριλάκης, Χιτικούδης 12.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

Λεύκιππος Ξάνθης-Σταυρούπολη ΕΚ 17-24(10), 36-41(20), 55-52(30), 73-73(κ.α.), 83-77(τελικό)

Μακεδονικός-ΔΕΚΑ 16-14(10), 35-25(20), 52-40(30), 71-52(τελικό)

ΜΓΣ Γέφυρας-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων  17-25(10), 34-37(20), 50-49(30), 68-61 (τελικό)

Πανσερραϊκός-ΧΑΝΘ 17-11(10), 31-25(20), 45-38(30), 51-54(τελικό)

ΑΟ Πολυγύρου-Ερμής Λαγκαδά 8-20(10), 24-43(20), 43-66(30), 54-80(τελικό)

Ρεπό: ΠΣ Ευκαρπίας