Ασήμαντη ήττα στην Ξάνθη για τον Πανσερραϊκό STIHL και στα play off με την Γέφυρα !

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ  76-62  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL

Εξ αρχής ο Λεύκιππος ήταν αυτός που “καιγόταν” στο Σαββατιάτικο παιχνίδι κόντρα στον Πανσερραϊκό STIHL ώστε να τερματίσει 5ος και να παραμείνει στην κατηγορία, όπερ και εγένετο. Από την άλλη, τα “λιοντάρια” είχαν την ελπίδα της 2ης θέσης με δική τους νίκη και ήττα του Μακεδονικού, ωστόσο τίποτα από τα δυο δεν συνέβη και έτσι το σύνολο του Γιάννη Κακιούζη έκλεισε την regular season στην 3η θέση με ρεκόρ 14-6 στρέφοντας πλέον την προσοχή του στο πρώτο παιχνίδι στην Γέφυρα την προσεχή Τετάρτη με την σειρά στο 1-1 (μειονέκτημα έδρας, πρόκριση στις 3 νίκες).

Αναφορικά με το παιχνίδι του Σαββάτου, τα “λιοντάρια” πραγματοποίησαν το χειρότερο τους φετινό ξεκίνημα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20-2 (!) και 24-7 (!) στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν την εξαιρετική δουλειά και προηγήθηκαν με 30 (!!!) πόντους (40-10 στο 15′). Ο αγνώριστος Πανσερραϊκός μείωσε σε 46-19 στο ημίχρονο.

Ο πραγματικός Πανσερραϊκός STIHL εμφανίστηκε σε μεγάλα διαστήματα της 3ης περιόδου και έφτασε γρήγορα το παιχνίδι στο -11 (51-40) με επιμέρους 5-21, αλλά ως εκεί. Δυο άστοχες επιθέσεις και δυο καλές επιλογές του Λεύκιππου “κλείδωσαν” το ροζ φύλλο αγώνος υπέρ των γηπεδούχων από το 30′. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Παπαδόπουλου διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα και έφτασε στην σημαντική νίκη.

Και τώρα playoffs… Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη καλείται μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα να εμφανιστεί πανέτοιμη για την πρώτη μάχη στην Γέφυρα την προσεχή Τετάρτη (5/4) με τους Θεσσαλονικείς να έχουν το πλεονέκτημα έδρας και την σειρά να ξεκινάει από το ισόπαλο 1-1. Για άλλο ένα παιχνίδι δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Μιλόσεβιτς, ενώ ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Χριστοδούλου.

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Χρυσάφης-Ντόγκας

Δεκάλεπτα: 24-7, 46-19, 56-40, 76-62

Λεύκιππος Ξάνθης (Παπαδόπουλος): Καντά 11(2), Τσίλογλου, Βερζαμάνης 4, Κατσαμούρης 23(3), Τσαλαπάτας, Μαλανδρής 20(5), Παπαδόπουλος, Μακαρατζής 4, Μπουτσακτσή 4, Παλλάκης 6(2), Χρήστου 4, Ζαβούρας.

Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Αχτσής 2, Γρίψιος 11(3), Γεωργιανός 12(1), Χριστοδούλου 1, Κεραμάρης 6, Μάντζιος 7, Αποστολίδης, Ντίνος 14(2), Χατζόπουλος 3, Μπανάβας, Ντωνές 2, Πεχλιβανίδης 4.