Αποφασισμένο για playoffs το Ρούπελ, που κέρδισε και τα Βασιλικά στο ντέρμπι της αγωνιστικής !

ΡΟΥΠΕΛ  75-70  ΒΑΣΙΛΙΚΑ

Άλλη μια μεγάλη νίκη για το Ρούπελ, που έφτασε τις 5 διαδοχικές νίκες, σκαρφάλωσε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα (με παιχνίδι περισσότερο) και πλησιάζει στον μεγάλο στόχο της τετράδας δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου. Οι “μπλε” θα μπορούσαν να αισθάνονται λίγο πιο άνετοι αν εξασφάλιζαν και την διαφορά, κάτι που έγινε σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού. Όπως και να έχει, το Ρούπελ έδειξε για άλλη μια φορά την ποιότητα του και υποδέχεται την ερχόμενη Κυριακή (19/3) την Καλαμαριά στο Σιδηρόκαστρο στο πιο σπουδαίο παιχνίδι…μέχρι το επόμενο.

Με την συγκλονιστική παρουσία του κόσμου για άλλο ένα παιχνίδι, οι παίχτες του Φώτη Κοκολιού μπήκαν πολύ καλά στο γήπεδο και προηγήθηκαν με 11-4 με τα Βασιλικά να μειώνουν σε 17-13 με την λήξη του δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο, οι “μπλε” ανέβασαν την επιθετική τους συγκομιδή, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στον πόντο αλλά το Ρούπελ να κλείνει το ημίχρονο στο +10 (36-26).

Με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση και έναν τρομερό ρυθμό, οι γηπεδούχοι πήραν παραμάζωμα τα Βασιλικά και έκλεισαν την περίοδο στο +18 (61-43) βάζοντας γερές βάσεις νίκης και εξασφάλισης της διαφοράς (οι Θεσσαλονικείς είχαν επικρατήσει με +8 στην έδρα τους). Στην 4η περίοδο, ο Ντισλής πήρε από το χέρι την ομάδα του και πετυχαίνοντας δύσκολους πόντους, η διαφορά έπεσε στους 9, πριν τα τρίποντα των Σιδερίδη και Δαλαγκόζη. Η διαφορά έπαιζε στους 8-12 πόντους, με τα Βασιλικά να μειώνουν στους 6 (71-65) στο 38’30. Ένα καλάθι του Φραγκούλη και ένα του Παπαδόπουλου ανέβασαν την διαφορά στο +10, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να βρίσκουν τον τρόπο και να μειώνουν στους 5 (75-70).

Δαλαγκόζης (16π.) και Κάτος (16π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ρούπελ, με τους Ντισλή (20π.) και Παπαγεωργίου (17π.) να ξεχωρίζουν από τα Βασιλικά. Ακολουθεί ο “τελικός” με τον Απόλλων Καλαμαριάς στο Σιδηρόκαστρο την ερχόμενη Κυριακή, με το Ρούπελ να θέλει οπωσδήποτε άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνος στο τελευταίο του παιχνίδι στην κανονική περίοδο (τελευταία αγωνιστική υπάρχει το προγραμματισμένο ρεπό) για να αγγίξει τα playoffs.

Διαιτητές: Ντούρας – Ισιγώνης

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 36-26, 61-43, 75-70.

Ρούπελ (Κοκολιός): Κάτος 16, Φραγκούλης 7(1), Κεμανετζής 10, Γιαννάτος 1, Δαλαγκόζης 16(2), Δατσιάδης, Γκούτζιας 6, Παπαδόπουλος 10, Σιδερίδης 9(2).

Βασιλικά (Σίνος): Σκαρλής 4, Ντισλής 20(4), Παπαγεωργίου 17(1), Δεμίρογλου 5, Τσιάμης 3, Πατίκας 4, Θάνο, Σύρος 1, Οικονόμου 12, Πασούδης 4.