Ίκαροι και Α.Ε.Σ πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα, ενώ η Ηράκλεια γνώρισε εντός έδρας ήττα !

Γ.Σ ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ  75-48  Α.Ο ΚΑΒΑΛΑΣ

Έχοντας από την αρχή το πάνω χέρι και ανεβάζοντας διαρκώς την απόδοση τους μέσα στο παιχνίδι, οι Ίκαροι έφτασαν πολύ εύκολα στην 12η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και ετοιμάζονται για το μεγάλο ντέρμπι στην Αγία Βαρβάρα (29/1), που θα κρίνει και την πρωτιά της κανονικής περιόδου.

Ο Α.Ο.Κ με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο όπου ήταν κοντά στο σκορ, στην συνέχεια δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της ομάδας του Γιάννη Μπουτάκογλου που για ακόμη ένα παιχνίδι έκανε περίπατο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-10, 38-20 (ημ.), 54-36, 75-48.
Γ.Σ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Μπουτάκογλου): Ασημάκης 2, Δαγκούλας 2, Λογυρός 16 (2), Θεοδοσιάδης 17(2), Μηνάς 6, Συμεωνίδης 4, Χασάπης 2, Λαδιάς, Γούνας 5, Σιδηροπουλος 6, Δημητρακάς 11, Δούκας Δ. 4.

Α.Ε.Σ  84-34  ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ

Επίδειξη δύναμης έκανε και η νεανική ομάδα της Α.Ε.Σ, η οποία κέρδισε πολύ εύκολα την Προσοτσάνη και έφτασε τις 9 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.  Οι “γαλάζιοι” ξέφυγαν από πολύ νωρίς στο σκορ με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 25-9. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους και κατέκτησαν ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνος.
Δεκάλεπτα: 25-09,25-06,17-06,17-13.
ΑΕΣ (Γκαβανόζης): Μπανάβας 10, Λάτσιος 4, Γρούνης 10(2), Σαρρής 13(3), Κώστογλου 1, Σκαρλατόπουλος, Καραπέπερας 3(1), Θεοφανίδης 6, Ντώνες 13(1), Πεχλιβανίδης 22(2), Γουγουσιάδης, Χατζόπουλος 2.
Προσοτσάνη (Πολυμένης): Νυμφόπουλος 3(1), Ρέντος 3, Μπενάζης 2, Παλτόγλου 15(1), Βουβαλίδης 4, Ρόξενος 3, Πατένταλης 2, Ουζούνης 2, Δημαρίδης .