Ήττα εντός προγράμματος για τις γυναίκες του Πανσερραϊκού!

Πανσερραϊκός Polieco 46-65 Παναθλητικός Συκεών

Χωρίς να μπορέσουν να προβάλουν αντίσταση και έχοντας την σοβαρή απουσία της βασικής point guard, Νίκης Χωλοπούλου, οι παίκτριες του Πασχάλη Ρούλη γνώρισαν εντός έδρας ήττα από την καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος που στοχεύει αποκλειστικά στην άνοδο.

Οι “λιονταρίνες” εξ αρχής γνώριζαν ότι είχαν να ανέβουν ένα “βουνό” για να είναι σε θέση να κοντράρουν τις Θεσσαλονικιές, οι οποίες μετά το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσαν οριστικά με την υπόθεση νίκη. Αυτό άλλωστε μαρτυράει και το 21-42 του πρώτου μέρους, με τον Πανσερραϊκό από την μεριά του να κρατάει χαμηλά τις φιλοξενούμενες στο πρώτο δεκάλεπτο (9-16).

Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον Παναθλητικό να κερδίζει δίκαια και την κερκίδα να χειροκροταει τις “κόκκινες” για την προσπάθεια τους. Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ (46-58), αλλά ήταν πολύ αργά και μοιραία ήρθε η δεύτερη εντός έδρας ήττα. Μάλιστα, ο κόουτς Ρούλης μοίρασε και τον χρόνο συμμετοχής με αρκετές ηλικιακά μικρότερες αθλήτριες να παίρνουν παραστάσεις.

Τα δεκάλεπτα: 9-16,21-42,36-52,46-65.

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Τσάντα 5(1), Μπακιρτζίδου 12, Πελτέκη 4 (1), Δαμιανάκου 3 (1), Πιτσιάβα 5, Θανοπούλου 15 (4), Γκέγκα 2, Βαρούτη Χ., Σιάκκα, Βαρούτη Α., Βάννα.

Παναθλητικός Συκεών (Διαβολεμένου): Σύρπα 1, Στάμπη 2, Βαντσιούρη 7 (1), Τζήμου 3, Μπαξεβάνου 5, Καραμπατζάκη 14, Τράντα 14 (1), Κουφογιάννη 18, Βασιλείου 2, Αντωνίου, Σταματάκη.